Mehmet Murat Yıldırım / Demokrat Haber

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 27'nci dönem Batman Milletvekili ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Bursa 2'nci Bölge Milletvekili Adayı Necdet İpekyüz ile 14 Mayıs'ta gerçekleşecek genel seçimleri konuştuk. İpekyüz, partisinin tüm Türkiye'de büyük bir zafer yaşayacağını belirterek "Bursa'dan 4 vekil çıkartacağız" iddiasında bulundu.

Türkiye önümüzdeki pazar günü tarihinin en önemli seçimlerinden birini yaşamaya hazırlanıyor. 21 senedir iktidarda olan AKP ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkede yaşanan sosyal-ekonomik sorunlar nedeniyle her geçen gün güç kaybederken, muhalefet partilerinin bazı konularda ortak paydada buluşması, yurttaşı tercihlerini değiştirmeye doğru yönlendiriyor. AKP iktidarının son 10 yıl içerisinde kurduğu korku imparatorluğundan nasibini alan en önemli iki kitle Kürtler ve sol muhalifler. İktidar partisi her fırsatta kendisine büyük bir tehdit olarak gördüğü bu kitleleri sindirmek için baskı politikalarını son seviyeye çıkartıyor. Ülkedeki tüm ötekileştirilmiş kesimleri çatısı altında barındıran Yeşil Sol Parti (HDP’nin kapatılma ihtimaline karşı Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçime gireceği çatı), tüm yurttaşların kurtuluşunu sağlayacak olan 'son kavşağa' ilerliyor.

Halkların kurtuluşunu sağlamak idealiyle Türkiye siyasetinde bir çatı görevi gören HDP'nin kapatılma tehlikesine karşı, 14 Mayıs seçimlerine hazırlanan Yeşil Sol Parti'nin Bursa 2'nci Bölge 1'nci sıra Milletvekili Adayı Necdet İpekyüz ile 27'nci dönemde yürüttüğü çalışmalar ve Bursa için planladıklarıyla ilgili konuştuk…

necdet-ipekyuz-2

"BATMAN'DA TARIM ARAZİLERİ RANTA AÇILIYOR"

Batman'ın da diğer Kürt illerinde yaşanan benzer sorunlara sahip olduğunu ifade eden İpekyüz "Batman Kürdistan'ın en önemli kentlerinden birisi. Bu kent birçok sorunla mücadele ediyor. İşsizlik oranının en yüksek olduğu illerden biri Batman. Ayrıca üretime katılmasında ciddi bir sıkıntı var ve yoksulluğun en çok görüldüğü kentlerden birisi. Eğitim, ulaşım gibi alanlarda da büyük sorunlar yaşayan bir şehir. Batman'ın en önemli sorunu ise elbette ki kayyumdur. Batman, iradesi gasp edilmiş bir kenttir. Her seçim döneminde iktidar partisi kent merkezindeki İluh Deresi'nin Islahı projesinin yaşama geçirileceğini müjdeler, fakat hiçbir ilerleme kaydedilmez. Batman'da ayrıca kentleşme ile ilgili ciddi problemler yaşanıyor. Rantın üst seviyede olduğu bir kent. Tarım alanları deprem riski göz ardı edilerek imara açılıyor. Bu konuda STK'ların önerileri ve şikayetleri asla dikkate alınmıyor" dedi.

necdet-ipekyuz-5

"BATMAN'IN IRMAKLARI HES'LERE KURBAN EDİLDİ"

Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde Batman'la ilgili tüm sorunları TBMM'ye taşıdığını belirten İpekyüz "Batmanlı gençler çok mutsuz. Sorunlarının dinlenmediğini ve çözüm için herhangi bir çaba gösterilmediğini söylüyorlar. Batman gençleri eğitimde, sosyal alanda ve üretime katılmakta ciddi sorunlar yaşıyorlar. Tüm ülkede olduğu gibi Batman'da da uyuşturucu kanayan bir yara. Bu konuda HDP Gençlik Meclisi'nin yaptığı çalışmalara engel olunuyor. Bu soruna acil bir çözüm üretilmesi gerekiyor. Batman büyük çevre sorunlarının da yaşandığı bir kent. Ülkenin en kirli havasına sahip kentlerin başında Batman geliyor. Batman'ın ilçeleri ise tamamen sahipsiz bırakılmış durumda. Kentteki neredeyse tüm ırmaklar HES'lere kurban edildi. Bu bölgenin ekolojik dengesini alt üst etmiş. Hasankeyf konusu malumunuz. Hasankeyf sadece ülkemiz için değil, Ortadoğu için büyük bir kayıp. Bugün eski Hasankeyf'ten eser yok, yerle bir edilmiş durumda. Yeni kurulan sözde Hasankeyf'te ise yurttaşlar yarı açık cezaevinde yaşıyor gibiler. Biz görev süremizce Batman için elimizden gelenin fazlasını yaptık. Tüm sorunları gündeme taşımaya çalıştık" diye konuştu.

necdet-ipekyuz-1

"EN YEŞİL KENT ÇEVRE SORUNLARI YAŞIYOR"

Bursa'nın ülkenin en önemli metropollerinden biri olmasına rağmen kentte her alanda ciddi sorunlar yaşandığını belirten İpekyüz, "Bursa Türkiye'nin 4'üncü büyük şehri. Bu nedenle ülkenin tüm sorunlarını içinde barındıran bir kent. Eğitim, sağlık, ulaşım gibi birçok sorun tüm kentlerde olduğu gibi Bursa'da da yaşanıyor. Partimize yakın kesimin Bursa'ya ciddi anlamda göç etmiş olmasından dolayı ,yıllardır bu kentin sorunlarına hakimiz. Özellikle Yenişehir ve Karacabey bölgelerine gelen mevsimlik işçilerin yaşadığı sorunları yakından takip ediyorduk. Bizim partimiz yeşilden ve ekolojik değerlerden yana politikalar ürettiği için Türkiye'nin en yeşil kentinin çevre sorunları yaşadığını da biliyoruz. Bursalı gençler de tüm ülkede olduğu gibi çok mutsuzlar. Gençlerin yaşadığı sorunları da yakından takip ediyoruz. Bursa bir sanayi kenti gibi görünse de ekonomik anlamda büyük sorunlar yaşanıyor. Eğitim alanında da ciddi problemler yaşanan bir kent Bursa. Üniversiteler yetersiz, liyakat diye bir şey söz konusu değil. Sağlık alanında da ciddi sorunlar yaşanıyor. Eski Zübeyde Hanım Hastanesi gibi hastaneler yok edilmiş, yurttaşlar şehir hastanelerine mahkûm edilmiş. Şehir Hastanesi ise şehir dışında, yurttaşların oraya ulaşması başlı başına bir problem. Biz göreve geldiğimizde tüm bu sorunların çözümü için ciddi çalışmalar yürüteceğiz" şeklinde konuştu.

necdet-ipekyuz-4

"TOGG BURSA'DA ÜRETİLİYOR FAKAT BURSALILAR TOKLUK DERDİNDE"

Bursalıların AKP iktidarına güveni kalmadığını kaydeden İpekyüz,"AKP, tüm ülkede olduğu gibi Bursa'da da büyük oy kaybedecek. Yurttaşlar artık onların anlattıkları hikayelere inanmıyorlar. Şu anda anlaşılan tek şey, ayrımcılık ve kutuplaştırma. Bursalılar AKP'nin hikayelerinden bıkmış durumdalar. TOGG Bursa'da üretiliyor, fakat Bursalılar açlık-tokluk derdinde. Bursa'da otomotiv sanayinde çalışan bir işçi, Avrupalı meslektaşından çok daha az ücret alıyor. İşsizlik desen hat safhada. Önceden bir kişinin çalışmasıyla geçinen bir aileyi şu anda 2 maaşla bile geçindiremiyor" ifadelerine yer verdi.

"BURSA'NIN YEŞİLİNİ KORUMAK İÇİN YEŞİL SOL PARTİ"

Partisinin Bursa'da oylarını büyük oranda arttıracağını kaydeden İpekyüz, sözlerini şöyle tamamladı, " Yeşil Sol Parti Bursa'da yaşayan her kesimden oy alacak. Herkes partimize çok sıcak bakıyor. Bursa'nın yerlisi, Balkanlardan gelenler, Kürt illerinden gelenler, Karadeniz'den gelenler yani Bursa'nın yeşilini korumak isteyen, Bursa'da güzel bir gelecek kurmak isteyen herkes Yeşil Sol Parti'ye oy verecek. Her iki bölgeden 2'şer vekil yani toplam dört vekil çıkartacağımızı düşünüyoruz. Partimiz Türkiye'de her geçen gün biraz daha büyüyen bir yapı. Bizler bu mücadeleyi sürdürürken özgürlükçü ve eşitlikten yana bir politika yürütüyoruz. Bursa'da da politikamız aynı çizgide ilerliyor. Bursa'nın yeşilini korumak için Yeşil Sol Parti mücadele edecek."