Türkçe “yeni gün” anlamına gelen Newroz, Kürt tarihinde derin anlamlar taşıyan bir bayramdır. Demirci Kawa’nın Asurlu kral Dehak’ın yaşattığı zulme karşı başlattığı direnişin adıdır Newroz! 92’de Cizre’de kontrgerillalarıın katlettiği yurttaşların ruhunu taşır. 2017’de Diyarbakır’da polis tarafından vurularak öldürülen Kemal Kurkut’a selamdır!

Nevruz, Novruz, Newroz, Ortadoğu ve Orta Asya’da birçok halk o gün baharı karşılar. Fakat o günün Kürtler için apayrı bir anlamı vardır. Kürler o gün zulme karşı başkaldırıyı selamlarlar. Kürtlerin ilk devrimci önder olarak kabul ettiği demirci Kawa, bir 21 Mart sabahı İran mitolojisinde zalimlikleriyle anılan Asurlu kral Dehak’a karşı direniş başlatmıştır. O gün Kawa’nın yaktığı ateş, Newroz’a sembol olmuş ve günümüze kadar uzanmıştır. Kürt halkı, bin yıllardır her 21 Mart günü Newroz’u zulme karşı başkaldırı bayramı olarak kutlar.

hdp- newroz

Türkiye’de yanan her Newroz ateşi iktidarlar tarafından bir tehdit olarak görülmüş, kutlamalara yasaklar getirilmiş, müdahalelerde bulunulmuştur. Her Newroz kutlamasının akabinde yüzlerce yurttaş hakkında soruşturma açılmış, birçok kişi ev baskınlarıyla gözaltına alınmıştır. Hatta bu adaletsiz uygulamalar katliamlara dahi yol açmış, 1992 yılında Cizre’de düzenlenen Newroz kutlamalarına ilerleyen yıllarda Ergenekon sanığı olarak yargılanan Levent Ersöz’ün yönetimindeki kontrgerillalar saldırmıştır. O olayda 100’den fazla Kürt yaşamını yitirmiştir. Yine 2017 Diyarbakır Newroz’un da Kemal Kurkut isimli 23 yaşındaki üniversiteli bir genç, polis tarafından silahla vurularak katledilmiştir.  Fakat Kürtler zalimlere asla boyun eğmemiş, her 21 Mart günü zulme karşı Newroz Ateşi’ni yakmayı sürdürmüştür.

newroz_1

Türkiye’de yarın doğacak olan ‘yeni gün’ tüm halkları kucaklayacak. Diyarbakır’da yakılacak olan o ateş, asrın en zalim tek adamının paçasını tutuşturacak! Direniş, barışı doğuracak. Ülkede gerçek demokrasinin temelleri atılacak. Yeni gün Kürtlere olduğu gibi tüm insanlığa umut olacak…

Nevruz kutlu olsun. Newroz pîroz be.