İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Kadir İnanır ile ilgili sözlerine tepki büyüyor

HDP'de olağan kongre: Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden seçildi HDP'de olağan kongre: Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden seçildi

Sanatçılar Nur Sürer ve Lale Mansur, Kadir İnanır’ın ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kaleme aldığı kitabından uyarlanan “Devran”ı izleyemeye gidenlerin İçişleri Bakanı Soylu tarafından hedef gösterilmesine tepki gösterdi.

Bianet’ten Evrim Kepenek’e konuşan sanatçılar, bu saygısızlığı kabul etmediklerini söyledi. Oyunun ardından açıklama yapan Soylu, “Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz” ifadelerini kullandı. Tiyatroda izleyici olarak bulunan sanatçı Kadir İnanır’a da hitaben “Eksik yapmışsınız Kadir Efendi” demişti.

NUR SÜRER: ŞUURSUZ BİR AÇIKLAMA

Soylu’nun açıklamalarını “şuursuz” olarak nitelendiren Sanatçı Sürer, “Yıllar önce bir siyasi partinin ilçe başkanıyken yanlarına gittiğimizde bizi saygı ile karşılayan kişi bugün bizim arkadaşlarımızsa saygısızca saldırıyor” dedi. Kadir İnanır’ın ve Devran’ı sahneleyenlerin hedef gösterilmesine çok üzüldüğünü belirten Sürer, “Bu ülkede yıllardır sanatçılar var. Bir de bu siyasiler var. Siyasiler değişir biri gider biri gelir. Ama sanat ve sanatçı kalıcıdır. Ülkenin dertleri bitti de sanatçılarla uğraşmaya başladılar?” ifadelerini kullandı.

Sürer, “Kadir İnanır ve bizler gibi sanatçılar bu ülkenin sorunlarını çözmek için zamanı geldiğinde elini taşın altına koyan kişileriz. Dün Kadir İnanır ‘Akil insan’dı. O zaman koştur koştur peşindeydiniz. Bugün siyasetiniz değişince ona bu şekilde davranamazsınız. Biz bu ülkeye değer veriyoruz. Ülkenin demokrasi sorunu bitmiyor. Bunun için mücadele ediyoruz. Sanatımız da bundan bağımsız olamaz. Asla kabul etmiyorum. Çok üzgünüm" dedi.

'ORADAYDIM OLSA TEKRAR GİDERDİM'

Bu şekilde sanatçılara saldırdıklarında kimse onları ciddiye almayacağını söyleyen Lale Mansur da, “Oyun gecesi ben de oradaydım. Sanatçı arkadaşımızı izlemeye gittim. Jülide şahaneydi. Her şey çok güzeldi. Kadınların bir arada olması çok güzeldi, anlamlıydı güzel bir geceydi. Oradaydım olsa tekrar giderim. Bir kere Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu da oradaydı. Hepsi Başak’a destek için oradaydı. Bu kadar güzel bir tablo uzun zamandır görmemiştim” diye belirtti.

Soylu’nun bir zamanlar öfke ile söz ettiği Erdoğan’ın şimdi kölesi olduğunu vurgulayan Mansur, “Ama bizim sanat anlayışımız hiç değişmedi. İstiyorlar ki bu ülkede kimse işini yapamasın. İstanbul Büyükşehir Belediyesi işini yapamasın, sanatçılar işini yapamasın” diyerek tepki gösterdi.

Mansur, “Siz bizimle, sanatla uğramak yerine kendi işinizi yapın” diyerek, “Siz, sanatçılarla uğraşmak yerine, öldürülen kadınların, işkence gören insanların dosyalarını araştırın. Bu ülkede o kadar çok sorun varken neden sanatçılarla uğraşıyorsunuz? Ceza Kanunu’nda öyle değişikler olsun ki erkekler, kadınları öldüremesin, öldürülme noktasına gelmeden kadınlar korunsun” dedi.