Veli Bayrak; son yılların en fazla üreten yazarlarından biri. Gerek kitapları gerekse makale, öykü ve anı yazılarıyla sosyal medyada en çok okunan ve paylaşılan isimlerinden biri. Çok da hesapsız bu konuda. Kitabına alacağı öykü ve hikayeleri bile henüz baskıya girmeden sosyal medyada paylaşabilen, geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan bir isim. Ama bu yüzden başına olmadık şeylerde gelmiyor değil!

Çok var ama ilk olarak öyküsünü aramaya “Sara” isimli paylaşımıyla başlamış. Henüz kitabına almadan ve hatta kitap kararını bile vermeden söz konusu öyküsünü sosyal medya hesabından “Sarı İbrahim ve Songül” ismiyle paylaşıp altına “Öykünün Yazarı: Veli Bayrak” diye yazmış. Sohbetimizde “Eskiden” diyor “Her paylaşımımın altında sadece ismimi yazardım. Ama baktım öykü gittikçe benden uzaklaşıyor tuttum altına “Öykünün yazarı” diye bir şey yazdım. Utandım aslında. Kendi öykümün altına “Öykünün yazarı” diye yazmak bana saçma geldi.”

Öykü çok beğenilmiş ve dolayısıyla birçok yerde paylaşılmış. Ama zamanla önce öykünün altından ismi silinmiş, kimi “Alıntı” diye yazmış, kimi sağını solunu değiştirip kendi ismini yazmış, kimi yazarın ismi yerine çok daha tanınmış ve başka yazarların ismini yazmış. Sohbetimizin ilerleyen bölümünde “İçinde Türkçe isimlerin geçtiği bir öyküyü paylaşıp altına “Victor Hugo” yazanına bile denk geldim.” diyor.

Kendi okuruyla samimi bir ilişkisi var Vali Bayrak’ın. Sanki her birini yıllardır tanıyormuş gibi. Okurlarının da yardımıyla gördüklerini ikaz etmişler. Kimi “Bu öykü Veli Bayrak’a” ait diye yazmış kimi başka şeyler yazmış ve bakmış olmuyor öykünün ismini “Sara” diye değiştirip kitabına da ismini verip öyle çıkmaya çalışmış işin içinden.

İşte şu günlerde Veli Bayrak buna benzer bir başka olayla yine karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde yine sosyal medya hesabından “Firdevs’in düğünü” diye bir öykü paylaşmış Veli Bayrak. Bir saat içinde binlerce beğeni almış yüzlerce yerde paylaşılmış Sorun yok diyor Veli Bayrak bizde zaten paylaşılsın diye yazıyoruz. Ama onun sıkıntısı yazdıklarının altına isminin yazılmaması. Başta dikkatli okurları olmak üzere altında ismi olmayan paylaşımları ya da haber sitelerini ikaz etmişler ama dikkat eden kim? Bunun üzerine Veli Bayrak bir “Kayıp ilanı” vererek belki bu konuda ilki gerçekleştirerek hem dikkat çekmeyi amaçlamış hem de durumu protesto etmiş. İşte o ilan:

Kayıp İlanı

“Aşağıda isimleri yazan “Sara (Sarı İbrahim ve Songül), Omzu kalın Hüseyin, Fakirlerin Bayram, Kağıtçı Süleyman, Dudu, Bayram Pehlivan, Firdevs’in düğünü” gibi öyküler tarafımdan yazılmış olup hemen birçoğu “Sara” isimli kitabıma alınmıştır. Bu öykülerimi gören, duyan, okuyan dikkatli okurların altında ismim yoksa bile ismimin yazılması için girişimde bulunması ya da bana haber etmesi edebiyat namına önemle arz etmektedir. Her öyküyü yazarıyla buluşturan okura bir imzalı kitabımı hediye edeceğim. Unutmayın hiçbir öykü sahipsiz değildir”

Haber: Gürkan Aydın