Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı HDP kapatma iddianamesinde DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in HDP’de bir dönem milletvekilliği yapmasını “üst düzey görevde bulunma” olarak tanımlayarak, iddianamede yer verdi.

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan “kapatma davası” iddianamesi Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından kabul edildi. HDP’li 451 siyasetçi hakkında siyasi yasak istendi.

HDP kapatma davasında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz hakkında da siyasi yasak istendi. DBP’li Aydeniz’in 6 Mayıs 2018 ila 30 Kasım 2019 tarihleri arasında HDP üyesi olduğu da vurgulanan iddianamede, Aydeniz hakkında 2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet, derdest olan davaları ve hakkında hazırlanan fezlekeler yer aldı.

Aydeniz’in 2019 yılında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in öncülüğünde başlayan açlık grevi eylemlerine iki gün destek vermesi nedeniyle hazırlanan fezleke ile DTK kongrelerine katılmasına ilişkin fezleke de maddi delil olarak sıralandı.

BİR DÖNEM VEKİLLİĞİ FİİLLERİN ODAĞI HALİNE GELMESİ SAYILDI

Savcılık tarafından şu değerlendirmelerde bulunuldu: “….davalı Partinin 06/06/2018 - 30/11/2019 tarihleri arası üyesi ve 27. Dönem HDP Diyarbakır Milletvekili (24/06/2018-03/12/2019 tarihleri arasında) olan Salihe Aydeniz’in, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile evrensel hukuk kuralları gereği silahlı terör örgütü kabul edilen PKK/KCK kapsamında, ‘silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak, 2911 sayılı Kanuna aykırılık ve kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’ suçlarından yargılamasının ve ‘terör örgütünün propagandasını yapmak, adı geçen örgüt adına suçu ve suçluyu övme’ suçlarından soruşturmalarının bulunduğu, partide üst düzey görev alan Salihe Aydeniz’in Anayasa’nın 68. maddesinin dördüncü fıkrasına aykırı eylemlerinin niteliği ve yoğunluğu dikkate alındığında, davalı siyasi partinin Anayasa’nın 69. maddesinin altıncı fıkrasında belirtilen fiillerin odağı haline gelmesinde sorumluluk taşıdığı…”