Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Muş merkezde miting düzenledi.

Kobani alanında "Buradayız, birliktelik değiştireceğiz" sloganıyla düzenlenen miting için alana iki koldan girişler yapıldı.

Miting alanı kısa bir süre sonra büyük oranda doldu.

Mitingte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Tarihi bir fırsatla karşı karşıyayız, tarihi bir dönemdeyiz ve hepimizin tarihsel sorumlulukları var. 14 Mayıs tarihi bir dönüm noktası olarak ve AKP MHP iktidarını gönderdiğimiz bir tarih olacak” dedi.

'İŞİ BİRİNCİ TURDA BİTİRECEĞİZ'

Buldan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“14 Mayıs tarihinde kullanacağımız oylar hepimizin kaderini değiştirecek ve Türkiye'nin kaderinin değişeceği, Kürt halkının kaderinin değişeceği, bir tarih ve seçim olacak. Muş’tan diyoruz ki: Biz bu işi birinci turda bitireceğiz, kazaya bırakmayacağız. Bu işi birinci turda bitireceğimiz için kazasını, ikinci turu görmeyeceksiniz. Öyle bir gideceksiniz ki, arkanıza bakamayacaksınız, tıpış tıpış gideceksiniz.

‘İSTANBUL'U AKP'DEN DEMOKRASİ GÜÇLERİ KURTARDI’

İnsanlarda şöyle bir kaygı var, bunlar kolay kolay gitmeyecekler, bırakmayacaklar deniliyor. Herkes bir kaygı ve korku içinde. Size sadece bir örnek vermek istiyorum. Herkes İstanbul seçimlerini bilir. Yerel seçimlerde belediyeyi AKP’den kim aldı? Bizler aldık. İstanbul’u AKP’den kim kurtardı? Yani bizler, demokrasi güçleri, Kürt halkı, yani bizler kurtardık.

Öyle bir fark koyalım ki, arada hile yapmalarına müsaade etmeyelim. Öyle bir farkla kazanalım ki, İstanbul seçimlerini örnek olarak onlara gösterelim. O yüzden hiç kimse herhangi bir kaygı duymasın, korkmasın. Sevgili halkımız, artık korkunun ecele faydası yok. Kimi görürsek, temas edersek, elini tutarsak söyledikleri tek şey var; bizi AKP’den kurtarın.

'KÜRTLER SİZLERİ GÖNDERECEK'

Söz veriyoruz; Yeşil Sol Parti sizi AKP’den kurtaracak. Muş’ta 3-0 yapacağız. Bu Tayyip Erdoğan iktidara geldiği zaman, 'Şu parmağımdaki yüzükten başka servetim yok' demişti. Şimdi Yüzüklerin Efendisi oldular, çünkü çaldılar, çünkü çırptılar. Kürt halkının iradesine kayyım atadılar, belediyelerimizi gasp ettiler. Aynı zamanda Kürt düşmanlığı yaptılar. Şimdi 'Kürt kardeşlerimizle bir sorunumuz yok' diyorlar. Ama bizim sizinle sorunumuz var, bizim Tayyip ile de Saray ile de, onların vekilleriyle de sorunumuz var. 'Kürt kardeşlerimizle sorunumuz yok' diyenlere şunu hatırlatmak isterim; cezaevleri Kürt halkının temsilcileri, belediye eş başkanlarıyla dolu. Kürt halkının belediye eş başkanlarının yerine kayyımlar atadınız, hepsini tek tek görevden aldınız. Kürt kardeşlerinin sanatçılarını, avukatlarını, yöneticilerini daha iki gün önce bir kumpas operasyonuyla gözaltına aldınız. Ama şunu söyleyelim size; sizi gönderecek olan da Kürtler olacak, biz olacağız. Kürtler sizin bu yaptıklarınızın hepsinin, tamamının hesabını sizlere sandıklarda soracak. Evet, Kürtler hiçbir dönem boyun eğmedi, biat etmedi, diz çökmedi. AKP’yi gönderdikten sonra her kesimin huzurla ve barışla yaşayacağına emin olabilir.

CAMİLER SİYASET YAPACAĞINIZ YERLER DEĞİL

Bu kadar yüzsüzlük hiçbir dönemde olmadı. Şimdi insanların oylarını alabilmek için camilerin önünde miting yapmaya başladılar. Camileri bile siyasetin bir aracı haline getirmeye çalışıyorlar. Camiler sizin siyaset yapacağınız ve oradan insanlara parmak sallayacağınız yerler değildir. Camiler ibadet yerleridir ve öyle de kalacaktır."

Miting, sanatçıların şarkılarıyla son buldu.