OpenAI firmasının geliştirdiği ChatGPT yapay zeka sohbet robotu, pilot bir uygulama kapsamında ABD'nin bazı bölgelerinde hekimler tarafından hastaların sorularına yanıt vermek için kullanılmaya başlandı. Program, yapay zekanın doktorların çevrimiçi sorulara yanıt vermek için harcadığı zamanı kısaltıp kısaltamayacağını göstermeyi amaçlıyor. 

The Wall Street Journal gazetesinden Nidhi Subbaraman'ın haberine göre, söz konusu pilot uygulama California ve Wisconsin'de hayata geçmiş durumda. Buna göre, ChatGBT yapay zeka sohbet robotu bu iki eyalette hasta mesajlarını okuyor ve doktorlar tarafından kullanılabilecek taslak yanıtlar oluşturuyor. 

'YANITLARI CİDDİ BİÇİMDE DÜZELTMEK GEREKİYOR'

California'daki UC San Diego Health ve Wisconsin'deki UW Health isimli sağlık kurumları nisan ayında pilot uygulamaya katılmış. Stanford Health Care isimli kurum da önümüzdeki hafta programa katılmayı amaçlıyor. Bu ise toplamda yaklaşık 20 sağlık çalışanının hasta sorularına yanıt vermek için ChatGPT kullanacağı anlamına geliyor. 

Yapay zekayı yaklaşık bir haftadır kullanan UC San Diego Health çalışanı pratisyen hekim Marlene Millen, yapay zekanın ürettiği yanıtların ciddi biçimde düzeltilmeye ihtiyacı olduğunu, ekibiyle birlikte yanıtları geliştirmek için çalıştıklarını söyledi. 

'SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TÜKENMİŞLİĞİNİ HAFİFLETEBİLİR'

Öte yandan, 28 Nisan Cuma günü JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, ChatGPT hasta sorularına yanıt verme konusunda gerçek doktorlardan daha iyi puanlar almış. The Wall Street Journal'a göre, hastane yönetimleri yapay zeka desteğinin sağlık çalışanlarının yaşadığı ve özellikle Covid-19 pandemisi döneminde ciddi bir artış gösteren tükenmişliği hafifletebileceğini düşünüyor.

Microsoft'un yapay zeka platformunun Kurumsal Başkan Yardımcısı Eric Boyd'a göre ise ChatGPT tıbbi araştırmalara ve tıbbi bilgileri kullanabilse de OpenAI'ın dil modelleri spesifik olarak tıbbi veri setleri üzerine eğitilmiş değil.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR? YA DA ÇALIŞIYOR MU?

Yapay zeka deneyimi hakkında bilgi veren Dr. Marlene Millen'ın aktardığına göre, bir hastadan çevrimiçi bir mesaj aldığına, yapa zeka otomatik olarak taslak bir yanıt oluşturuyor. Yapay zeka, bunu yaparken hem hastanın mesajındaki bilgilerden hem de elektronik tıbbi geçmişinin kısaltılmış bir sürümünden yararlanıyor. 

Bu noktadan sonra doktorların önünde taslağı olduğu gibi yanıt olarak gönderme, üzerinde değişiklik yapıp gönderme ya da tamamen yeni bir yanıt yazma seçeneği oluyor.

Öte yandan, San Diego ekibi tıbbi tavsiye için yapay zeka kullanmayı durdurmuş durumda. Wisconsin'de ise 10 doktor yalnızca sınırlı hasta soruları için yapay zekaya başvuruyor. Hastane yönetimi ve doktorlar, söz konusu sistem eğer çalışırsa bunun dönüştürücü olacağını söylüyor. Gazetenin yorumuna göre, eğer uygulama çok fazla doğruluk kontrolü ve düzenleme, dolayısıyla çok fazla zaman isterse doktorlar uygulamaya olan güvenlerini yitirebilirler.

Kaynak: Gazete Duvar