CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün iştirak şirketi olan e-ticaret sitesi PTT AVM üzerinden cinsel ilişki öncesinde erkekler tarafından kullanılan güç artırıcı ilaç satışa sunulmasını Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Aydın, Gazete Duvar’ın gündeme getirdiği PTT’nin internet sitesi üzerinden ilaç satışı yapmasını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

İnternetten ilaç satışı yapılmasının halk sağlığını tehdit ettiğini, ağır sağlık sorunlarına yol açtığını ve sonu ölüme varan zararlar verebileceğini söyleyen Aydın, ilaçların hekim kontrolünde ve eczacı danışmanlığında kullanılması şartken, tüm uyarılara rağmen çoğu internet sitesinde kontrolsüz ilaç satışı yapıldığını söyledi.

Gözler YSK'da: Erdoğan'ın adaylığına itirazları karara bağlayacak Gözler YSK'da: Erdoğan'ın adaylığına itirazları karara bağlayacak

‘YASAK OLMASINA RAĞMEN SATIŞA SUNDU’

İnternetten ilaç satışının yasak olduğu ve satışının yapılamayacağı 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun'un 24’üncü maddesini hatırlatan Erkan Aydın, şunları kaydetti:

"Kanunda belirtildiği üzere; ilaçların internet veya başkaca herhangi bir elektronik ortamda satışı yapılamaz. Ancak internet üzerinden herkesin çevrimiçi alışveriş yapabildiği sitelerden sadece biri olan ve kendilerini ‘Türkiye'nin En Güvenilir Alışveriş Merkezi’ olarak tanımlayan PTT AVM’de de internette satışı yasak ilaçlara rastlamak mümkün. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün iştirak şirketi olan e-ticaret sitesi pttavm.com, üzerinden cinsel ilişki öncesinde erkekler tarafından kullanılan güç artırıcı ilaç satışa sundu.”

‘BAKANLIĞINIZ BU KONUDA BİR DENETLEMEDE BULUNDU MU?

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya PTT AVM üzerinden cinsel güç artırıcı ilaçların satışının yapılmasını nasıl değerlendirdiği sorusu da dahil olmak üzere cevaplandırılması için şu soruları yöneltti:

"Söz konusu ilaçların satışı konusunda PTT yetkilileriyle görüşme yaptınız mı?

Bu konuda yetkili olan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu söz konusu satış için bir değerlendirme yaptı mı?

Bakanlığınız bu konuda bir denetlemede bulundu mu?

Sağlığa zararlı olan söz konusu ilaçların yasaklanması için bir çalışmanız var mı?" 

Kaynak: Gazete  Duvar