Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ülkede geçen hafta patlak veren şiddetli protesto gösterilerini "darbe girişimi" olarak niteledi.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün bugün Kazakistan'daki krizle ilgili düzenlediği toplantıda bir konuşma yapan Tokayev, silahlı militanların protestolara katıldığını söyledi.

Tokayev "Ana hedef belliydi, anayasal düzenin altını oymak, hükümet kurumlarını yıkmak ve iktidarı ele geçirmek. Bu bir darbe girişimiydi" diye konuştu.

Güvenlik güçlerinin barışçıl protestoculara hiçbir zaman ateş açmayacağını söyleyen Tokayev "Barış göstericilere ateş açmadık ve asla da ateş açmayacağız" dedi.

Tokayev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün ülkedeki barış gücü misyonunun da "çok yakında" sona ereceğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Kazakistan’ın "uluslararası terörizmin" hedefi haline geldiğini söyledi. Ülkedeki huzursuzlukların iç ve dış güçler tarafından istismar edildiğini savunan Putin Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün bölgenin istikrarsızlaştırılmasına ve "renkli devrimlere" izin vermeyeceğini belirtti.

YAKLAŞIK 8 BİN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan geçen hafta şiddetli protesto gösterilerine sahne olan Kazakistan'da gözaltına alınanların sayısı yaklaşık 8 bin olarak açıklandı.

Kazakistan İçişleri Bakanlığı internet sayfasından "10 Ocak itibarı ile 7 bin 939 kişi gözaltına alınmıştır" açıklamasını yaptı.

Ülkede durumun Pazartesi itibarı ile normale döndüğü belirtiliyor. Çarşamba gününden bu yana internet bağlantısı yapılamayan başkent Almatı'da yerli ve yabancı web sayfalarına erişim Pazartesi sabahından itibaren yeniden mümkün hale geldi.

Fransız haber ajansı AFP de kentte toplu ulaşımın normal bir biçimde yapıldığını geçti.

Kazakistan'da akaryakıt fiyatlarını protesto etmek için geçen hafta barışçıl başlayan gösteriler şiddetlenmiş ve birçok kentte hükümet binaları göstericiler tarafından kısmen işgal edilmiş ya da ateşe verilmişti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev bunun üzerine hükümeti feshederek ülkede olağanüstü hal ilan etti.

Ardından Tokayev'in talebi üzerine Rusya öncülüğündeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkeye barış gücü gönderdi.

Tokayev'in görevden aldığı eski Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Kerim Mesimov'un da vatana ihanet şüphesiyle gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtiliyor.

Rus ve Kazak medyasında çıkan haberlere göre Kazakistan'da çatışmalarda ölenlerin sayısı 164. Ancak bu sayı Kazakistan sağlık makamları ve polis tarafından teyit edilmiş değil.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe