Reuters'a konuşan ekonomistler ve bir hükümet yetkisi, 18 Haziranda olması beklenen seçimlerden önce enflasyonun yüzde 40 ila yüzde 50 aralığında olmasını bekliyor. Depremlerin ekonomiye maliyetinin ise 50 milyar doları aşması öngörülüyor.

Yeni düzenleme: Erken emeklilikten kimler yararlanabilecek? Yeni düzenleme: Erken emeklilikten kimler yararlanabilecek?

Haberde belirtilen detaylara göre, değerlendirmelerde bulunan bir hükümet yetkilisi ve dört ekonomist, 6 Şubat'ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ek bütçe yapılmasının gerekeceğini ifade etti. Hükümet yetkilisi, "Mevcut bütçe ile yılı tamamlamak kolay gözükmüyor. Ek bütçenin yapılması gerekecek" diye konuştu.

BÜTÇE AÇIĞI, YÜZDE 5'E YAKLAŞACAK

Daha önce yüzde 3,5 seviyesinde tahmin edilen bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 5'e yaklaşacağı tahmin ediliyor. 

En son açıklanan verilere göre, 43 binden fazla can alan depremlerin ekonomiye faturasının 50 milyar dolardan fazla olması bekleniyor.

ENFLASYON TAHMİNLERİNDE ARTIŞ

Depremlerden önce haziranda enflasyonun yüzde 35 ila yüzde 40 aralığında olacağını tahmin eden ekonomistler, enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize etti. İsmini vermek istemeyen dört ekonomist, enflasyonun haziranda yüzde 42-yüzde 46 aralığında olmasını bekliyor.

Hükümet yetkilisi ise, "Depremin etkisiyle enflasyon yüzde 40-yüzde 50 aralığında bir yerde olabilir. İç göç nedeniyle bazı yerlerde yüzde 100'e yakın artan kiralar ve ev fiyatlarının yanı sıra üretimdeki sorunlar, aşırı derecede olumsuz etkiler yaratıyor" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayı tüketici enflasyonunun yıllık bazda 57,68 olarak gerçekleştiğini açıklamıştı.

Ayrıca depremlerin bu yılkı büyüme oranını yüzde 1 ila yüzde 2 aralığında negatif etkilemesi tahmin ediliyor.