Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) bugünkü toplantısında, Halk TV'de yayınlanan "Medya Mahallesi" programına 3 kez yayın durdurma ve yüzde 3 para cezası verdi.

RTÜK'ün CHP'li üyesi İlhan Taşçı, cezanın gerekçesinin "terörün mimikle övüldüğü" olduğunu belirtti.

Taşçı, Twitter paylaşımında "RTÜK, Halk TV'de yayınlanan Medya Mahallesi'ne 3 ayrı ceza verdi. Yayında 'terör mimikle övüldüğü' savıyla programın 3 kez durdurulmasına, yüzde 3 de para cezasına karar verildi. Aynı programın farklı tarihlerdeki 2 ayrı yayınına da yüzde 3 para cezası vererek, RTÜK kendi rekorunu kırdı!" ifadelerini kullandı.

Tepkilerin ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin yazılı açıklama yaptı.

Taşçı'yı kararı manipüle etmekle suçlayan Şahin, "Maalesef RTÜK Üyemiz İlhan Taşçı her zamanki gibi kamuoyunu uzman raporu ve Üst Kurulu kararı üzerinden manipüle ederek 'mimik' üzerinden ceza verildi diye yanlış bir algı oluşturma gayreti içinde kasıtlı bir dezenformasyona neden olmuştur" dedi.

Cezanın sunucu Ayşenur Arslan'ın sözleri gerekçesiyle verildiğini belirten Şahin, "Halbuki uzman raporundan da açıkça görüleceği üzere ceza, program sunucu Ayşenur Arslan'ın Karkamış'ta terör örgütü PKK saldırısını aklamak için kullandığı ifadeler nedeniyle verilmiştir. İlk duyduğunuz çarpıtılmış bilgilere değil, doğrulara inanalım lütfen. Doğru ve gerçek tektir" ifadelerini kullandı.

TAŞÇI: KAYITLARI AÇIKLAYALIM, SONRA ÜZERİNE TARTIŞALIM

İlhan Taşçı da Şahin'e Twitter hesabından yanıt verdi. Kuruldaki müzakere kayıtlarının açıklanmasını isteyen Taşçı, kurul görüşmeleri gizli olduğu için "hukuka saygı gereği şimdilik yorum yapmayacağını" söyledi:

YÖK'e dilekçe: Erdoğan'ın üniversite diploması kamuoyuyla paylaşılsın YÖK'e dilekçe: Erdoğan'ın üniversite diploması kamuoyuyla paylaşılsın

"Sayın Ebubekir Şahin, yasa uyarınca Radyo ve Televizyon Üst Kurulu görüşmeleri, gizlidir ve açıklanamaz. Kuruldaki müzakere kayıtlarını açıklayalım. Sonra üzerine tartışalım. Hukuka saygımdan 'şimdilik' yorum yapmıyorum."