Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Diyarbakır milletvekilli adayı gazeteci Cengiz Çandar’ın, kamuoyunda “Kırmızı fularlı Kız” olarak bilinen Ayşe Deniz Karacagil ile ilgili 30 Mayıs 2017 tarihinde yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle yargılandığı davanın ikinci duruşması İstanbul 30’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, 11 Nisan’nda görülmesi planlanan duruşma, Çandar’ın avukatlarının talebinin kabul edilmesi üzerine bugüne alındı. Duruşmaya, Çandar, avukatları Veysel Ok ve Merve Kurhan katıldı.

BERAAT TALEBİ

Kimlik tespitinin ardından savunma yapan Çandar, paylaşımın yapıldığı tarihte yurt dışında olduğunu ve övdüğü iddia edilen kişinin adını bile bilmediğini söyledi.

Ayşe Deniz Karacagil’i Gezi Parkı eylemleri sırasında çekilmiş fotoğrafını görünce hatırladığını belirten Çandar, savunmasına şöyle devam etti:

“Babasının sosyal medyada yaptığı paylaşımı görünce bir kız babası olarak duygusallaştım ve söz konusu paylaşımı yaptım. ‘Melek’ ve ‘göğe yükseldi’ ifadeleri aslında babasının yazdıklarıdır. Tamamen vicdani nedenlerle yaptığım bir paylaşımdır. Öldürülen kişi, Türkiye’nin de terör örgütü olarak kabul ettiği IŞİD denen örgüte karşı Rakka’da savaşırken yirmili yaşlarının başında ölüyor. O yaşlarda toprağa o şekilde düşmesinden ve babasının da ifadelerinden etkilenerek yazdım. Vicdani duygularla kendimi ifade ettim.”

Çandar, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmeyerek beraatini talep etti. Ardında savunma yapan avukatı Veysel Ok da, “Suçu ve suçluyu övme” suçunun unsurlarının oluşabilmesi için Karacagil hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararının olması gerektiğini belirterek, “Ayşe Deniz Karacagil hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararının olup olmadığı konusunda araştırılma yapılması gerekmektedir. Bu konuda bir araştırma yapılmasını talep ediyoruz. Esas hakkındaki mütalaa verildikten sonra da savunmamızı yapacağız” diye belirtti.

SAVCI CEZA İSTEDİ

Mütalaasını mahkemeye sunan iddia makamı, 2017 yılında yapılan paylaşıma 2020 yılında açılan davada, “açık ve yakın tehlike” vurgusu yaparak ve paylaşımın yapıldığı tarihte Çandar’ın gazeteci olduğuna dikkat çekerek, cezalandırılmasını istedi. Savcı ayrıca avukat Ok’un talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, Çandar’ın avukatının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını hazırlamak için süre talebini kabul ederek, duruşmayı 16 Mayıs’a ertelendi.