Seçimlere günler kala TRT yayın tarafsızlığını belgesellerle deldi.

“Kalkınma Yolunda 100 Yıl” temalı, süresi 3-10 dakika arasında değişen belgeseller hazırlayan TRT; bu tema kapsamında “Eğitim”, “İlk Türk Uçağından Milli Muharip Uçak’a”, “İstanbul Havalimanı”, “Nükleer Enerji”, “Milli Savunma Sanayi”, “Sosyal Yardımlar Genel Sağlık Sigortası”, “Avrasya Tüneli” gibi alt başlıklara yer verdi.

“Şehirlerimizle Türkiye” belgeseli de yayınlandı.

‘Kalkınma yolunda 100 yıl’ başlıklı, sağlık temalı programdaki şu ifadeler ise dikkat çekti:

“Türkiye’de aşı üretimi için çalışmalar ilk olarak Osmanlı imparatorluğu döneminde başladı. 1721 yılında İngiltere Büyükelçisi’nin Mary Wortley Montagu ülkesine yazdığı bir mektupta İstanbul’da çiçek hastalığına karşı aşı yapıldığını hayretle bildirdi.

Cumhuriyet dönemiyle birlikte devletin sağlık alanını kamu hizmeti görerek yatırım yapması anlayışı belirginleşti. Ama yıllar içinde yapılan atılımlar 90’lı yıllardaki koalisyon dönemlerinde vatandaşa çile olarak yansıdı. Hijyenik olmayan SSK hastaneleri, muayene olmak için sabahın erken saatlerinde başlayan kuyruklar, alınamayan ilaçlar, iflas eden kurumlar.

Tüm bu kötü manzaraların geride kalması için sağlıkta dönüşüm programı hayata geçirildi. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturuyla sadece birkaç yılda sisteme damga vuran reformlara imza atıldı. 2002 yılında başlatılan bu değişim ve dönüşüm süreci sağlıkta devrim niteliğindeydi.”

Kaynak: TELE 1