Gazetecilerin kovulmasına sebep olan haberin altından dram çıktı…

Başbakan Tayyip Erdoğan’ı kızdıran ve 3 gazetecinin kovulmasına sebep olan ‘Bu mu sağlıkta çağ atladığını iddia eden Türkiye’ başlıklı habere konu olan Sedef Sahra Çoban’ın 11 Ekim 2013’te hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Baba Erhan Çoban, yaşananlarla ilgili, “Kızımla kimse ilgilenmedi. Bu saatten sonra haber olması fayda vermez, kızımı geri getirmez.” dedi.

Başbakan Erdoğan ile Habertürk Yayın Grubu Yönetim Kurulu üyesi Fatih Saraç arasında geçtiği iddia edilen ses kaydı, Sedef Sahra Çoban’ın dramını yeniden gündeme taşıdı. Ses kaydına göre Erdoğan, Habertürk’ün 24 Eylül 2013 tarihinde 24’üncü sayfasında yer alan ‘Bu mu sağlıkta çağ atladığını iddia eden Türkiye’ başlıklı habere tepki gösteriyor. Saraç ise özürlerini ilettikten sonra gazetenin birinci sayfasında lehte bir haber yaptıracağını ifade ediyor. Bir gün sonra Habertürk’te ‘Bakanlık Sedef için seferber oldu’ başlıklı haber yayımlanıyor. Saraç da Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ı arayarak, söz konusu haberin yayımlanmasından sorumlu tuttuğu editör ve sayfa sekreteri dahil 3 kişinin işine son verdiği bilgisini veriyor. Ancak bakanlığın seferber olduğu belirtilen Sedef Sahra’nın tam 19 gün sonra öldüğü ortaya çıktı.

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde ikamet eden Erhan Çoban (40) berberlik yaparak ailesini geçindiriyor. 13 yıllık evli olan Çoban’ın üçüncü çocuğu doğum sırasında yaşanan sorunlar sebebiyle mosmor doğmuş ve başka bir hastaneye sevk edilmiş. İlk 7 ayını yoğun bakımda geçiren Sedef Sahra’nın beyninde hasar meydana gelmiş. Hastaneden taburcu edildikten sonra geçen 3 yıl içinde sadece 700 gram alan bebek, hiçbir gelişme gösterememiş. Yüzde 99 engelli raporu verilen ve hiçbir fonksiyonu olmayan Sedef Sahra, yaşama belirtisi olarak sadece nefes almış. Bu süreçte ailenin en büyük isteği, çocuklarının bu duruma düşme sebebini öğrenmek olmuş ama bir sonuç alamamış. Erhan Çoban, doğum yapılan hastanede yoğun bakım ünitesinin olmayışını, doktorun zamanında sezaryene dönmemesini ve başka bir hastaneye geç sevk edilmelerinin nedenlerini sorgulamış. Bu yüzden doğumu yaptıran doktor ve hastaneyi mahkemeye vermiş.

Erhan Çoban, kızının dramını gündeme getirebilmek için medya kuruluşlarını aramış. 24 Eylül 2013 tarihinde, Habertürk Gazetesi ‘Bu mu sağlıkta çağ atlayan Türkiye’ başlıklı haberle Sedef Sahra’nın dramını gündeme getirmiş. Bunun üzerine bazı yetkililer, Çoban’ı aramış. Çoban, “Bu sadece aramada kaldı, pek bir gelişme olmadı.” diyor. Sedef Sahra, 11 Ekim 2013’te evinde hayatını kaybetmiş. Darıca Nene Hatun Mezarlığı’na defnedilen Sedef Sahra’nın mezar taşında, “Ardahan Göle. Hayırlı evladım Sedef Sahra Çoban. 02.12.2010-11.10.2013” yazıyor.

Gözden kaçırmayın

Komedyen Chris Rock: 'Kelimeler acıtır' diyenler suratına hiç yumruk yememiştir Komedyen Chris Rock: 'Kelimeler acıtır' diyenler suratına hiç yumruk yememiştir

Acılı baba, sosyal medyaya düşen ses kayıtlarına göre Başbakan Erdoğan’ın haberin başlığına kızmasına ve ardından haberle ilgili 3 gazetecinin kovulmasına ilişkin konuşmak istemiyor: “Her yere müracaat ettim, kimse ilgilenmedi, bu saatten sonra haber yapılması fayda vermez. Kızımı geri getirmez. Ben kızımla cennetle buluşurum inşallah.” (Zaman)