Daha çok dış giyimde ceket, mont, pardösü olarak görmeye alıştığımız deri görünümlü kumaşlar, son yıllarda pantolon, etek, elbise ve şort gibi ürünlerde de sık sık karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle bahar aylarında en çok tercih edilenler arasında yer alan deri ürünler, 2021/22 Sonbahar-Kış sezonunda birçok modaevinin koleksiyonlarına girdi. Kuşkusuz bunda tekstil teknolojilerindeki gelişmelere paralel suni deri üretiminde ulaşılan çeşitliliğin payı büyük… Fiyat ve kullanım kolaylığı avantajına sahip olan suni deri, tıpkı bir kumaş gibi tüm yüzeyde aynı doku, kalınlık ve renk tonuna sahipken; suya dayanıklı ve kolay temizlenme özelliği ile de gerçek deriye yaklaşmaktadır. Vücut ısısını koruyucu özelliğine sahip olan bu materyalin tercih edilmesindeki diğer bir faktör ise nem tutmama ve tüylenmeme gibi avantajlara sahip olması.

BAXANA DERİ GRUBUNDA NELER VAR?

‘Online’ alışverişin güvenilir adreslerinden olan baxana.com ürün yelpazesine dâhil ettiği Invidia markalı deri grubuyla bu trendi başarıyla yansıtıyor. Tulumdan, elbiseye; bluzdan şort ve pantolona kadar birçok ürünün birbirinden şık deri alternatiflerini sunan baxana’nın bu gruptaki favori rengi siyah. Genellikle sokak modasıyla ilişkilendiren deri, kuraldışı olmayı, asiliği ve başkaldırıyı simgelerken İstanbul merkezli bir hazır giyim markası olan Invidia’nın 2021/22 Sonbahar-Kış koleksiyonunda yer alan siyah derileri feminen, çekici ve güçlü bir kadın imgesini canlandırıyor. Koleksiyonda özellikle yüksek el işçiliğinden dolayı ‘demi-couture’ sayılabilecek kimi parçaların da yer aldığı elbiseler ilk sırada geliyor. Zamansız tasarımlarıyla her kadının gardırobunda olmayı hak eden siyah deri görünümlü elbiseler, yumuşaklığı ve mat sabit dokusuyla zahmetsiz bir şıklık vaat ediyor. Diz üstü ve diz altında biten midi elbiselerin bulunduğu bu gruptaki elbiseler, vücuda oturan kesimleri ve yüksek kaliteli işçiliği ile sonbahar ayı boyunca baxana’nın en çok tercih edilen ürünleri arasında yer alıyor.  

Güncel moda trendlerini yansıtan benzersiz tasarımların yer aldığı baxana deri grubunda elbiseler dışında moda severleri heyecanlandıracak çok sayıda alternatif bulunuyor. Günlük hayatında tarzından ödün vermeyenler için iddialı siyah bir tulum, ofiste dahi giyilebilecek şık bir pantolon, stiline fark katmak isteyenler için dantelli deri bir bluz veya omuzlarında transparan detayı olan bir ‘bomber’ ceket sizin tercihiniz olabilir. Yakın zamanda sokakta çok daha fazla karşılaşacağımız pileli deri şort ve şort-etekler ise hem rahat olmak, hem şık görünmek isteyenler için ideal.

SİYAH DERİ NASIL KOMBİN EDİLİR?

Elbise ve tulum gibi tek parça giysiler başlı başına stil belirleyici olduğu için size, sadece ayakkabı ve aksesuar gibi tamamlayıcı parçaları doğru eşleştirmek kalacaktır. Burada unutmamanız gereken nokta üzerinizde siyah deri gibi baskın bir giysi olduğudur. Haliyle şayet istediğiniz dikkat çekmek değilse, ondan daha baskın veya daha zayıf bir parça tercih etmek yerine eşit bir denge kuracak parçalar seçmelisiniz. Baxana’nın siyah deri elbisesi ve tulum için siyah bir çizme veya şık booty en risksiz seçim olacaktır.

Siyah deri pantolonu beyaz veya kırmızı klişesinden uzak uzun kollu ve yakası kapalı bir gömlekle eşleştirip dışarı çıkarken üzerine bir ceket veya trençkot alabilirsiniz. “Bunlar benim tarzım değil,” diyorsanız, kiremit rengi veya bej tonlarında seyrek dokunmuş ‘owersize’ bir triko veya hava durumu uygunsa bir tişört ve ceketle deneyebilirsiniz.

BAKIM ve KULLANIM TALİMATI

Ürünlerin uzun ömürlü olması için ısı kaynaklarından uzakta, nemsiz ve direkt güneş ışığına maruz kalmayan ortamlarda saklanması tavsiye edilir. Ürün uzun süre kapalı kutularda bekletilmemelidir. Ürün için profesyonel kuru temizleme yöntemi tercih edilmeli. Bununla birlikte yüzeysel temizlik leke temizliğini kendiniz kolayca yapabilirsiniz.  Giyside oluşan ıslak leke, kalıntılar bir vakum veya emici bir bez ile alınır. Daha sonra nemli bezle, alkolsüz temizleyici veya sabunla lekeli yer silinebilir. Silinen yerin ıslak ve nemli bırakılmaması gerekiyor. Fakat kurutma işlemi asarak veya doğal yolla yapılması önemli. Saç kurutma makinası, kolorifer gibi doğrudan ısı veren kaynaklar ürünün deforme olmasına neden olabilir. Ayrıca kimyasal içeren güçlü temizleyiciler ile deterjan, kolonya, parfüm, saç spreyi ve aseton gibi ürünlerin yüzeyi bozacağını da unutmayın.