AKP’li Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla gelen Lübnan’da bulunan askerlerin görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin teskere Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü.

Bu görüşmeler sırasında, HDP grubu adına söz alan HDP Dış İlişkiler Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy şu bilgileri verdi:

“Size bir tablo göstereceğim, bu tablo ACLED. dat. org diye girin. Bu dünya da çatışmalı olan sınır bölgelerinin hepsine bakıyor. O çatışmalı bölgelerde hangi taraftan hangi tarafa saldırı yapılmış, bütün bunların kayıtlarını istatistiklerini sunuyor. Etiyopya, Sudan, İsrail, Filistin ve dünyanın birçok ülkesine dair datalar girilmiş. Bu tablo da Türkiye içinden Suriye’ye yapılan silahlı saldırılar ile Suriye içerisinden Türkiye’ye yapılan silahlı saldırıların resmi. Suriye tarafından Türkiye’ye 22 saldırı tespit edilmiş. Bu 22 taneden 10 tanesinin kaynağını bulamamışlar. 12 tanesi ise Suriye Demokratik Güçleri’nin saldırısı fakat bu 12 saldırının hepsi önce Türkiye tarafından yapılan saldırılara misilleme olarak kayıtlara geçmiş. Bu bizim sponsor olduğu bir kurum değil, bizde ararken bulduk. HDP gitti yanlış bilgi verdi meselesi yok ortada.

Türkiye ve desteklediği güçlerden 3 bin 400 saldırı

Türkiye tarafından Suriye’ye yapılan saldırı sayısı 3 bin 400 civarında. Ay ay vermiş. Ocak 2017’den Ağustos 2020 yılına kadar Türkiye tarafından ve desteklediği güçler tarafından Suriye’ye 3 bin 400 silahlı saldırı yapılmış. Güvenlik tehdidi geliyor asker yığıyoruz, sözlerinin matematiksel olarak bir karşılığı yok. Bunun dışında sayın Bakan ‘biz oraya asker göndermezsek İdlib’de yaşanacak bir çatışma durumu buraya daha fazla mülteci getirecektir’ diyor. 6 yıldır asker gönderiyorsunuz mülteci mi kesildi. Asker gönderdiğiniz için buraya mülteci geliyor. O savaşı durdurmazsak, Suriye kendini imar etmezse tabi ki buraya gelecek. Ülkelerini dağıtıyorsunuz insanların nereye gitmesini bekliyorsunuz”. (1)

Bu sözle mahalle kahvesinde yapılan dedikodular değil, TBMM kürsüsünden söylenmiş sözler. Halk yığınlarının acılarına yeni acılar katacak olan sınır ötesi asker gönderme izni istendiği zaman söylenmiş olan sözler. Sınır ötesi asker göndermek için ileri sürülen gerekçe: Terörle savaşım. Onlarca yıldır sürdürülen bu savaşımdan elde edilen kazanç nedir diye sorsalar, verebilecekleri akla uygun bir yanıt bulmaları güç.

Bir komşu ülkeye 3 400 silahlı saldırı yapılarak, barıştan, barıştan yana olmaktan, dostluktan söz edilemeyeceğini anlatmaya gerek yok.

CHP ezber bozarak, Hükümetin Suriye ve Irak’a asker göndermek ve yabancı asker kabul etmek için TBMM’den izin yetkisi almak için 26 Ekim 2021 tarihinde yapılan oylamada ret oyu verdi. CHP’nin bu tutumu geniş halk yığınlarında beğeni kazandı. Tezkere AK Parti, MHP, İYİ Parti oylarıyla kabul edildi.

Daha önceki asker gönderme tezkerelerinde CHP, tıpkı son oylamada İYİ Parti’nin yaptığı gibi tezkereyi yerden yere vurarak “milli güvenlik” gerekçesiyle oy vermişti.

Yabancı asker kabulü

Türkiye Cumhuriyeti’ne “Yabancı asker kabulü”, ülkemizin yeni tanıştığı, oldukça tartışılacak bir kavram. ABD, NATO askerleri, ülkemizdeki kendi üstlerinde görev yapmaktalar. Bunlar dışında “yabancı asker kabulünün” tanımı, sınırlarının ne olduğunu bilemiyoruz. Bunun neyin hazırlığı olduğu henüz bilinmemekte. Bu girişimin gelecekte ülkenin başına büyük sorunlar açacağı açık.

BM’nin işgalci suçlaması

BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Türkiye Cumhuriyeti’nin Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarına saldırısıyla şu tartışmalar yaşandı:

“Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi Çin’in BM Daimi Temsilci yardımcısı Geng Shuang, Türkiye’yi Suriye’de işgalci olmakla suçladı. Shuang, Suriye’nin yabancı ülkelerin işgali yüzünden zor durumda olduğunu, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye'yi yasadışı bir şekilde işgal ettiğini belirterek “Türkiye, yasadışı işgal ettiği Suriye’nin kuzeydoğu bölgesindeki Alouk barajından, bölgeye sağlanan suyu defalarca kesti. Yüzbinlerce sivilin susuz kalmasına neden oldu. Bu durum, BM'nin bölgedeki insani yardım çalışmalarını aksatarak büyük zorluklara neden oldu. Çin, Türkiye'yi uluslararası insancıl hukuk da dahil olmak üzere uluslararası hukuka uymaya, sivilleri korumaya, altyapı operasyonlarını sürdürmeye ve BM’nin insani yardım erişimini garanti etmeye çağırıyor” diye konuştu.

“Güvenlik Konseyi’nde söz alan İran’ın BM Daimi Temsilcisi Majid Takht Ravanch’ın da hedefinde Suriye’deki yabancı askerler vardı. İran Daimi Temsilcisi, isim vermeden Suriye’deki Türkiye ve ABD’nin askeri varlığından duyduğu rahatsızlığı belirterek BM Güvenlik Konseyi’ni, Suriye’deki yabancı askeri unsurların işgalini sonlandırmak için göreve çağırdı.

Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Bassam Sabbagh, Suriye'de ABD ve Türk askerlerinin yasadışı bir şekilde bulunduğunu belirterek 20 Ekim'de, Şam'daki terör saldırısının, Anayasa Komisyonu toplantısıyla aynı zamana denk geldiğine dikkat çekti.

Sabbagh ”Terör saldırılarını yapanlar, dış güçler tarafından Suriye Hükümeti'nin çabalarını baltalamaya yönelik açık bir girişimdir” dedi. Sabbagh, Türkiye’nin askeri varlığının bulunduğu bölgelerde desteklediği grupların, ülkesine yapılan yardımları engellediğini belirterek

“Türk işgal güçleri ve ülkemizde kullandığı terörist gruplar Suriye’ye gönderilen insani yardım ulaşımını engelliyor” dedi.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, “Terör örgütü PKK/YPG’yle, Suriye rejimi bu konuyu kendi ajandaları için kötüye kullanıyor” dedi.(2)

Tartışmalar sonunda, BM Genel Kurulu’nda, Türkiye Cumhuriyeti’nin Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarında “işgalci güç” olarak eleştirildi.(3)

Dünya ülkelerinin, insanlığı gözünde savaşan, başka ülkeleri işgal eden bir ülke olmak, bu savlar doğru olmasa bile sevinilecek, övünülecek bir durum değil.

Savaşlardan kazanç sağlayacak bir avuç azınlık için, gencecik insanları öldürmenin bağışlanacak bir yanı yok.

----------------------------------

(1) Artgerçek.com.tr İnternet Gazetesi, BM Güvenlik Konseyi'nde Türkiye 'Suriye'de işgalci' olarak eleştirildi,28.10.2021

(2) Artgerçek.com.tr İnternet Gazetesi, Özsoy: Türkiye ve destekledikleri güçler tarafından Suriye’ye 3 bin 400 saldırı yapılmış, 27.10.2021

(3) Artgerçek.com.tr İnternet Gazetesi, BM Güvenlik Konseyi'nde Türkiye 'Suriye'de işgalci' olarak eleştirildi, 28.10.2021