Açıklamada Kürt sorunun demokratik müzakere yöntemiyle çözülmesi gerektiği belirtilerek savaşta ısrar etmenin sonuç vermeyeceği ifade edildi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) çağrısıyla yapılan açıklama DBP Diyarbakir il binasında gerçekleşti.

Açıklamaya Barış Anneleri Meclisi, 78’liler Derneği, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Dicle Fırat Kültür Sanat Derneği ve GÖÇ-DER de katıldı.

"KÜRT SORUNU DEMOKRATİK MÜZAKERE YÖNTEMİYLE ÇÖZMELİ"

Ortak açıklamanın Kürtçesini HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Feleknas Uca, Türkçesini DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz okudu.

Dolmabahçe Mutabakatı’ndaki müzakere masasının devrilmesinden ve 7 Haziran’dan sonra Türkiye’deki halklar üzerinde ağır politikalar yürütüldüğünü ifade eden Aydeniz, “Türkiye’nin temel meselesi olan Kürt meselesini demokratik müzakere yöntemleriyle çözmek yerine, savaşta ısrar politikasını sürmektedir” dedi.

Sürecin İmralı tecridi, Rojava’ya operasyon, vekillerin tutuklanması, belediyelere kayyum atanması ve HDP’ye kapatma davasıyla sürdüğünü anımsatan Aydeniz, “Tüm bu uygulamalara rağmen Kürt halkı diz çökmemiş, direnişini daha fazla yükseltmiştir. 2022 Newroz’unda milyonlar alanlara çıkarak tutumunu ortaya koymuştur" diye konuştu.

AKP-MHP'nin iktidarını korumak adına saldırılarını artırmak istediğini dile getiren Aydeniz, "Newroz’dan bu yana binlerce yurttaşımız sindirme operasyonları neticesinde ya gözaltına alınmış ya da tutuklanmıştır. Bu uygulamalar daha önce sonuç vermediği gibi bugün ve yarın da sonuç vermeyecektir” ifadelerini kullandı.

KÜRTLERE ORTAK TUTUM ÇAĞRISI

Türkiye’nin sınır ötesi operasyonu ile Irak Ordusu’nun da Şengal’e operasyonunu şiddetle kınadıklarını ifade eden Aydeniz, “Şengal halkının mücadelesinin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Bu temelde başta Kürt halkı olmak üzere, Kürdistan’daki siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, Kürt aydın ve sanatçıları, inanç kesimleri ve kanaat önderlerini bu kirli savaşa, bu savaşta rol alan tüm güçlere ve KDP’ye karşı ortak tutum alarak Kürt halkının toplumsal çıkarlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.

"SAVAŞ SADECE KÜRTLERİ ETKİLEMİYOR"

Savaş politikalarının sadece Kürt halkını etkilemediğini dile getiren Aydeniz, “Türkiye halkları da tarihinin en büyük siyasi, ekonomik ve doğa talanıyla karşı karşıya kalmıştır. Kürt meselesi çözülmeden bu sorunların Türkiye’de aşılacağını sananlar tarihi bir yanılgı içerisindeler. Bölgede ve dünyada yaşanan savaşlara karşı tutum alıp Kürt halkına yönelik saldırılarda sessizliğini korumak, bu savaş politikalarına ortak olmaktır. Ukrayna ve Filistin topraklarına yönelik işgal saldırılarına ve hegemonya savaşlarına karşı duranlar Kürdistan ve Kürt halkı üzerindeki savaş ve inkar politikalarına karşı tutum geliştirmedikçe, Türkiye’nin demokratik bir ülke olması beklenmemelidir” diye konuştu.

BARIŞ SİYASETİ GELİŞTİRİLMELİ

Başta Türkiye’deki tüm devrimci, sosyalist, demokrat, aydın ve sanatçıları savaş politikalarına karşı dayanışma içinde olmaya davet eden Aydeniz, barış siyasetini geliştirilmesini ve demokratik tepkinin ortaya koyulmasını istedi.

Kaynak: Evrensel