İçişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili adayı Süleyman Soylu, İstanbul’da Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın düzenlediği programa katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Soylu bölge turizmine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Duvar'ın haberine göre Soylu şunları söyledi:

“Tayyip Erdoğan gitsin diyenler, bu ülkede kayyum belediyeler yaptık. Hepiniz gittiğinde şahit oluyorsunuz. Bugün Mardin turizm rekorları kırıyor. Bugün Diyarbakır turizm rekorları kırıyor. Bugün Mardin'de organize sanayi sitelerinde, yatırımcılar sıra bekliyorlar. Diyarbakır'da yer yok, sıra bekliyorlar."

"Bugün Doğu ve Güneydoğu'da şöyle bir tablo var" diyen Soylu, "Doğu ve Güneydoğu'da son 6 yılda üniversitedeki öğrenci sayısı yüzde 99 arttı. Tıp fakültesi kazanan öğrencilerin sayısı yüzde 107 arttı. Son 6 yılda gelen turist sayısı yüzde 46.5 arttı ve bütün bunların yanı sıra organize sanayi sitesindeki işletmelerin sayısı yüzde 100'ün üzerinde arttı. Turizm gelişiyor, ticaret gelişiyor, esnaf gelişiyor, eğitim gelişiyor. Oraya giden doktor sayısı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya, yüzde 70 arttı. Giden öğretmen sayısı yüzde 31 arttı. Yani çocuklarımızın öğretmenleri var. Hastalarımızın, doktorları var. Orada açılan iş yerleri var. Oraya gelen turist sayısı var. Yani hayatiyetini buldu” ifadelerini kullandı.