Sedat Peker'in iddiaları sonrası Habertürk'e çıkan ve haziran ayından beri ekranlarda görünmeyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, A Haber canlı yayınına katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'telefonlarımızı dinliyorlar' açıklaması hakkında da konuşan Soylu, "Kılıçdaroğlu’nun telefonunu Türkiye Cumhuriyeti Devleti dinleseydi; kendisinin Pensilvanya’yla konuştuğunu kaydederdi" ifadelerini kullandı.

'İBB GAZETECİLERE MAAŞ VERİYOR'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hakkında başlatılan teftiş incelemesi hakkında konuşan Soylu, İBB'nin gazetecilere para verdiğini iddia ederek şunları söyledi:

"Belediyeden diyorlar ki 'Biz adli sicil kaydı istedik bu isimler temiz.' Elinizde sosyal medya trolleri olmak söylediklerinizi doğru yapmaz. Bazı gazetecilere maaş vermek sizi haklı çıkarmaz. Bazı gazetecilere her 15 bin lira, bazı gazetecilere her ay 30 bin lira maaş bağlamak sizi haklı çıkarmaz. Teftiş CHP'li belediyelere özgü değil. İçişleri, birçok belediyede 2 bin 32 soruşturma yaptı. İBB'nin bu personellerin geçmişini bilmeme ihtimali yok. Hukuku eğip bükmeye çalışırsınız, kamuyu eğip bükmeye çalışırsınız ama insanlar her şeyi görüyorlar. Seçimler kaybedilir, kazanılır. Kaybetmenizin size öyle bir kazancı olur ki kazansaydınız belki kaybın önü açılırdı. Biz İstanbul'da elimizden geleni yaptık, takdiri millete bıraktık. Elbette yarışı bıraktığımız anlamına gelmez.

Parti teşkilatlarımız ellerinden geleni yapacaklar. Bunlar siyasi mugalatalar. İçişleri Bakanlığı, birçok belediyede 2 bin 32 soruşturma yaptı. Her partiden belediyelerle ilgili özel teftiş sayısı 166. 2019'da 40, 2020'de 3, 2021'de 6 AK Parti belediyesin özel teftiş yapılmış. 2020'de 4, 2019 yılında 25 CHP belediyesine özel teftiş yapılmış. 2020'nin tamamında ben özel teftiş aldım. Kendim, kendi birimlerime özel teftiş yaptım."

'BİZ KİMSENİN DOSYASINA EL KOYMAYIZ'

AKP'li İBB döneminde yolsuzluk dosyalarına İçişleri Bakanlığı tarafından el koyuldu açıklamaları hakkında da konuşan Soylu, ''Sen bunu yapamazsın' demek devleti etkisizleştirmek demek. Devlet yönetmek bu değildir, burası çadır devleti değil. 'Benim dosyalarıma el koydular' diyor. Biz kimsenin dosyasına el koymayız, o da yalan'' ifadelerini kullandı.