Türkiye’de son dönemde farklı şehirlerde yapılması planlanan birçok konser ve tiyatro etkinliği yasaklanırken, aralarında Aynur Doğan, Mem Ararat, Pervin Chakar gibi isimlerin de bulunduğu birçok Kürt sanatçı da Kürtçe eserleri nedeniyle engellerle karşılaştı.

Kürt soprano Pervin Chakar'ın mayıs ayında konser vermek için başvurduğu Mardin Artuklu Üniversitesi'nin, repertuarında Kürtçe eserler bulunması sebebiyle kendisine salon verilmediğini duyurması üzerine, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Pervin Chakar iddiayı Meclis gündemine taşıdı.

Gazete Duvar'dan Müzeyyen Yüce'nin haberine göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Tanrıkulu, Türkiye genelinde son altı yılda kaç konsere Kürtçe eserler nedeniyle izin verilmediğinin yanıtlanmasını istedi.

SOYLU YANIT VERDİ 

CHP’li Tanrıkulu’nun soru önergesine cevap veren içişleri Bakanı Süleyman Soylu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nda yer alan 11’inci maddeye dikkat çekerek şu ifadelerle yer verdi: "Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır. Bu maksatla devletin genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder, bu teşkilat amir ve memurları vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmekle yükümlüdür." (C) fıkrasında "(...) Vali, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde on beş günü geçmemek üzere (...) yasaklayabilir" hükümleri amirdir.”

‘GÜVENLİ BİR ORTAMDA YAPILMASI İÇİN’

Tanrıkulu’nun soru önergesine cevap veren Soylu, bütün etkinliklerin yasaklanmasından ziyade usullerine uygun taleplerin değerlendirildiğini anlattı.

Söz konusu yasaklamalarda etkinliklerin güvenli bir ortamda yapılmasının amaçlandığını savunan Soylu, “Bu kararlar yaşam tarzına müdahale değil aksine vatandaşlarımızın yaşam tarzını ve güvenliğini korumak için alındı” dedi.

‘KÜRTÇE’NİN BASKI ALTINDA OLDUĞUNUN İTİRAFI’

CHP’li Tanrıkulu, Bakan Soylu’nun soru önergesine verdiği yanıtı ‘topu taca atmak’ olarak değerlendirdi. Kendisinin sorduğu sorular ile verilen cevaplar arasında hiçbir illiyet bağı olmadığına dikkat çeken Tanrıkulu, “Kürtçe konser ve tiyatroların yasaklandığının resmi olarak açıklanmaması için böyle bir yanıt verilmiştir. Aslında bu yanıt Kürt dilinin nasıl baskı altında olduğunun da dolaylı olarak itirafıdır” diye konuştu.