Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetinin görülen ilk duruşmasında, avukatların sanıkların duruşmaya katılması talebi üzerine, mahkeme heyeti sanıklara duruşmaya katılmak isteyip istemediklerini sordu. 

Diyarbakır’da Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015’te katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetine ilişkin yargılanan 3’ü polis 4 sanığın Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görüldü. Duruşmada sanık polisler  S.T., F.T. ile ihraç edilen polis memuru M.B. ve avukatları duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Şikayetçi sıfatıyla Elçi ailesi, Türkan Elçi ve avukatları duruşmada hazır bulundu. 

Duruşmada “örgüt üyesi” olduğu iddia edilen sanık Uğur Yakışır hakkında yakalama kararı olduğu belirtildi.

Avukatların Elçi davasına katılma taleplerine karşılık mahkeme başkanı, sanıkların sorgularının ardından talepleri değerlendireceğini söyledi. Avukat Fikret İlkiz ise çapraz sorgu yapabilmeleri ve usul gereği önce katılma talepleri hakkında karar verilmesi gerektiğini ifade etti. 

Elçi Ailesi avukatları, yargılamanın etkin bir şekilde yapılabilmesi için suçun vasfı, davanın önemi, cezasızlıkla mücadele gereği bir duruşma tarihinin belirlenmesini ve sanıkların duruşmada hazır bulundurulmalarını talep etti. 

Mahkeme başkanı sanıklardan SEGBİS ile duruşmaya katılma konusundaki görüşlerini sorması üzerine, sanıklar bulundukları şehirlerden SEGBİS ile duruşmaya katılmak istediklerini söyledi.

Mahkeme heyeti, avukatların katılma ve sanıkların duruşmada hazır edilmesi taleplerini reddetti. 

Kaynak: MA