Diyarbakır Barosu Nahit Eren’e sosyal medya üzerinden ölümle tehdit edilmesi ile ilgili açıklama yapan 81 baro başkanı, “Yeni bir Tahir Elçi acısı yaşamak istemiyoruz” dedi. Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ve aile bireylerine yönelik sosyal medyadan yapılan tehdit içerikli paylaşımlara karşı Türkiye Barolar Birliği ve 81 Baro ortak tepki gösterdi.

Türkiye Barolar Birliği ve 81 baronun ortak açıklamasında, “Tekrar edecek bir Tahir Elçi acısı yaşamak istemiyoruz” ifadesi yer aldı.

Kolluk görevlilerinin, adli makamların ve devletin dikkatine” başlığıyla yapılan açıklamada, “Son zamanlarda Diyarbakır Barosu Başkanımız Av. Nahit Eren’in sosyal medya üzerinden ölümle tehdit edilmesi kabul edilemez! Yeni bir Ali Günday vakası, tekrar edecek bir Tahir Elçi acısı yaşamak istemiyoruz” denildi.

'NAHİT EREN’İN YANINDAYIZ'

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Anonim hesaplardan yapılan alçakça tehditlerde, başkanımızın çocukları da dahil olmak üzere tüm ailesi ve akrabalarının da fotoğraflarının paylaşılması; işin vehametini yeterince açık bir biçimde ortaya koymaktadır.

Demokrasi iklimi ve hukukun üstünlüğü şemsiyesi altında mücadelenin ancak ve yalnızca fikirle olabileceğini kabul eden, şiddetin her türlüsüne ve masum insanların alçakça ölümle tehdit edilmesine sonuna kadar karşı çıkan bizler, kolluk güçleri, adli makamlar ve bütün organlarıyla devleti ciddiyete, olayın üzerine hassasiyetle gitmeye ve failleri derhal bulup cezalandırmaya davet ediyoruz.

Yeni acılar, yeni trajediler yaşanması istenmiyorsa; geç kalınmadan ilgilileri görevlerini yapmaya çağırıyoruz.

Karanlık güçlerin tehditleri karşısında aşağıda imzası bulunan Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren’in yanında olduğumuzu ve tereddütsüz biçimde destek verdiğimizi kamuoyuna duyururuz.”