Gazeteci Sedef Kabaş ve TELE1’e  “Cumhurbaşkanına hakaret” suçu iddiasıyla tazminat cezası verildi.

Sedef Kabaş’ın ocak ayında katıldığı bir televizyon programında kullandığı ifadeler üzerine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları Ömer Faruk Karagüzel ve Ferah Yıldız, müvekkillerine hakaret edildiği gerekçesiyle İstanbul Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dilekçe sundu.

Dilekçede, davalı Sedef Kabaş’ın, TELE1 programındaki ifadelerle AKP’li  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırı kastıyla şeref, haysiyet ve onuruna yönelik ağır hakaret ve iftirada bulunduğu iddia edildi.

Dilekçede, davanın kabulüne karar verilerek, 250 bin liralık manevi tazminatın, programın yayınlandığı 14 Ocak 2022’den itibaren yasal faizi ile Sedef Kabaş ve TELE1’den tazmin edilmesi istendi.

2 YIL 4 AY HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Davanın kabulüne karar veren İstanbul 41. Asliye Hukuk Mahkemesi, dosyayı karara bağladı.

Millet İttifakı'nı oluşturan 6 parti, ittifak protokolünü YSK'ya sundu Millet İttifakı'nı oluşturan 6 parti, ittifak protokolünü YSK'ya sundu

Mahkeme, davalı Sedef Kabaş’ın, 35 bin liralık manevi tazminatı haksız fiil tarihi olan 14 Ocak 2022 itibarıyla işleyecek olan yasal faiziyle davacı AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ödemesine karar verdi. Davalı Fırat Sakar’a karşı açılan davanın reddine karar veren mahkeme, ABC Radyo, Televizyon ve Dijital Yayıncılık AŞ’nin de 250 bin lira manevi tazminatı yasal faiziyle birlikte davacıya ödemesine hükmetti. Kabaş, olay tarihinde kullandığı ifadeler nedeniyle açılan ceza davasından da “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.