AKP’li milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, iktidarın keyfi tutumunun sınırlarını genişletiyor.

İktidarın TSK’ye yönelik geniş düzenlemesi ile iki ayrı emirden geçen ve ardından hâkim onayı ile gerçekleştirilebilen aramalar yeniden ele alınıyor. Askerlerin aranmasını kolaylaştırmaya hazırlanan AKP, bunun için de “Gecikmesinde sakınca bulunan hallerle karşılaşılabileceğini” öne sürüyor.

Teklife göre, kişilerin özel hayatının korunmasını isteme kapsamında hukuki güvenlik ve öngörülebilirliğini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunan hallerde 24 saat içinde hâkim onayına sunulması şartı ile birlik komutanının veya kurum amirinin yazılı emri üzerine arama yapılabilecek.

Tehlikenin veya suçun işlenmesinin önlenmesi gerekçesiyle, “sahil güvenlik hizmet binaları ve eklentileri ile yüzer unsurlarında, jandarma hizmet binaları ve eklentilerinde” erbaş ve erlerin üstünün, özel kağıtlarının ve eşyalarının aranabileceği de teklifte vurgulanıyor.

GENEL AHLAK YAPISI GEREKÇELİ MEN

İktidar, tepki çekici bir diğer düzenlemeyi, uzman erbaşlar hakkında yapıyor. Teklifte, sözleşme usulüne göre çalışan uzman erbaşların, “kendilerinden istifade edilememe hallerinde” sözleşmelerinin fesih edileceği bildiriliyor.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Yönetmelikle de düzenlenecek, soyut veya keyfi gerekçelerle uzman erbaşların meslekten çıkarılabilmelerine neden olabilecek teklifte, “istifade edilememe halleri” şöyle sıralandı:

•Atış, spor ve eğitim faaliyetlerinde ilgili mevzuatında öngörülen standartlara ulaşamama

•Harekât, operasyon, iç güvenlik, hudut ve kolluk/asayiş görevleri ile kadro görevinin gereklerini yerine getirmede yetersizlik veya isteksizlik göstererek vazifeyi yahut birliğin emniyetini tehlikeye düşürme

•Görevin yapılmasını aksatma

•Gelirinin çok üstünde borçlanmaya düşkün olma ve bu borçları ödememeyi alışkanlık haline getirme

•Görevine, sosyal ve aile yaşantısına zarar verecek derecede menfaatine, içkiye, kumara düşkün olma

•TSK’nin Jandarma Genel Komutanlığının veya Sahil Güvenlik Komutanlığının itibarını sarsacak şekilde yüz kızartıcı, utanç verici veya toplumun genel ahlak yapısına aykırı fiillerde bulunma

•İntihara teşebbüs etme, kendisini veya bir başkasını kasten hizmete yaramayacak hale getirme ve getirtme, kasten veya tedbirsizlik suretiyle ateşli silah ile kendisini veya başkasını yaralama

•Disiplinsizliği alışkanlık haline getirme.