Türkiye Barolar Birliği, yeni baro kurulması sırasında imza toplanabilmesi için “uhap.com.tr” üzerinden açtığı linki kaldırdı.

HaberTürk gazetesinden Fevzi Çakır’ın haberine göre, ikinci baroların kurulması için oluşturulan bir araya gelen kurucular kurulu gerekli imzayı UHAP üzerinden değil doğrudan kendi toplayacak. İmzaların toplanmasının ardından liste Türkiye Barolar Birliği’ne teslim edilecek.

Çoklu baro öngören yasa yoğun tartışma ve protestoların ardından Meclis’ten geçti. Avukat sayısının 5 bini aştığı illerde 2 bin avukatın imzasıyla, birden fazla baro kurulmasının önü açıldı. Yeni baroların, Türkiye Barolar Birliği’ne delege gönderebilmesi için bu hafta üye işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

Barolar Birliği, ikinci baroların kurulmasına ilişkin başvuruların gelmesinin ardından "uhap.com.tr" sitesi üzerinden e-imza toplanabilmesi için link açtı. Yeni barolara kayıt olmak isteyen avukatlar bu sistem üzerinden bildirimde bulunmaya başladı.

İMZALAR HENÜZ TAMAMLANAMADI

2'nci baronun kurulması için İstanbul’da 17 Ağustos’ta, Ankara’da ise 21 Ağustos’ta başvuru yapıldı. Ancak bugüne kadar her iki şehirde de yeni baronun kurulabilmesi için 2 bin imza sayısına ulaşılamadı.

BAROLAR BİRLİĞİ DELEGELİĞİ SÜRECİ

Yasa; her baronun, baro başkanı dahil 4 delegeyle Barolar Birliği’nde temsil edilebileceğini öngörüyordu. Bu kapsamda tüm barolar, ekim ayının ilk haftasında genel kurullarını gerçekleştirecek. Genel kurullarda, baro yönetimlerinin yanı sıra barolar birliği delegeleri de belirlenecek. Yeni baroların Barolar Birliği’ne delege gönderebilmesi için 18 Eylül cuma gününe kadar üye kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.

E-İMZA SİSTEMİ KAPATILDI

Tam bu kritik viraja girilmişken, Barolar Birliği, e-imza sisteminin kapatılmasına karar verdi. Bu karar sonrası; ikinci baroların kurulması için bir araya gelen kurucular kurulları gerekli imzayı doğrudan elden toplayacak. Ardından bu imzalar Barolar Birliği’ne teslim edilerek, kuruluşu süreci tamamlanacak.