Kırgızistan vatandaşı Almaz Kudabekoğlu, "Türk devletleri" vatandaşlarının Ukrayna’da Rusya’ya karşı savaşması için Turan Taburu adlı bir birlik oluşturduklarını duyurdu.

Sosyal medyada yayımlanan ve elinde silah tutan bir grup savaşçının yer aldığı videoda konuşan Kudabekoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in "Türk halklarına soykırım yaptığını", Çeçen lider Ramazan Kadirov’un ise cihat ilan ettiğini öne sürerek “Kadirov’un şeytani yönetimini de, Putin’in emperyalist rejimini de yıkacağız” dedi.

Kudabekoğlu’nun Rusça konuştuğu video, savaşçıların bozkurt işareti yaparak Türkçe attıkları “Yaşasın Turan” sloganıyla sonlandı.

NEDEN KURULDU?

Turan Birliği hakkında iki hafta önce Kazak basınına konuşan Kudabekoğlu, Rusya’nın Ukrayna ile yetinmeyeceğini ve orada başarılı olursa sonrasında Kırgızistan ve Kazakistan’a da saldıracağını, bu yüzden Ukrayna’da Rusya’ya karşı savaştıklarını söyledi.

BBC Kırgızca Servisi’nin aktardığına göre kısa süre önce kurulan bu birliğin 350 civarında savaşçısı olduğu tahmin ediliyor.

Bu savaşçılar Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Çin’in Uygur bölgesinden geliyor.

Sosyal medyada paylaştığı videolarla popülerleşen ve kendisine Kazak Rambosu diyen Jasulan Duysembin’in de bu tabura katıldığına dair haberler var.

Taburda Türkiye’den birinin yer aldığına dair bir bilgi bulunmuyor.

Öte yandan Türkler yalnızca Ukrayna’nın yanında savaşmıyor.

Birkaç ay önce Kırgızistan’daki internet kullanıcıları, Ukrayna’da Rusya’nın yanında savaşmalarını talep eden reklamlarla karşılaşmışlardı.

Reklamın Rus bir özel askeri şirket tarafından verildiği anlaşılmıştı.

Daha önce Ukrayna’da Rus ordusu saflarında savaşırken öldürülmüş Kırgızların cansız bedenlerinin ülkelerine gönderildiği de olmuştu. Fakat bu kişilerin nerede, nasıl öldüğüne dair resmi bir açıklama yapılmamıştı.