Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 'Rusya'nın aşağılanmaması' çağrısına Ukrayna tarafı tepki gösterdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Putin'in "tarihi bir hata" yaptığını ancak diplomasi için "küçük düşürülmemesi" gerektiğini söyleyen Macron'un bu sözlerle "asıl Fransa'yı küçük düşürebileceğini" ifade etti.

Macron basına verdiği mülakatta, "Rusya'yı küçük düşürmemeliyiz ki çatışmaların sona erdiği gün diplomatik yollarla bir çıkış yolu inşa edebilelim. Fransa'nın rolünün arabulucu bir güç olduğuna inanıyorum" dedi.

Muharrem İnce: Seçim gecesi Engin Altay da yanımdaydı, 50-60 kişiydik Muharrem İnce: Seçim gecesi Engin Altay da yanımdaydı, 50-60 kişiydik

Fransa Cumhurbaşkanı'na Twitter'dan yanıt veren Kuleba, "Rusya'yı aşağılamaktan kaçınma çağrıları sadece Fransa'yı ve bunu isteyen diğer tüm ülkeleri aşağılar. Çünkü kendisini küçük düşüren Rusya'dır. Hepimiz Rusya'ya nasıl haddini bildireceğimize odaklansak iyi olur. Bu barış getirecek ve hayat kurtaracaktır" ifadelerini kullandı.

Macron, ateşkes sağlama ve Kiev ile Moskova arasında güvenilir bir müzakere süreci başlatma hedefiyle işgalden bu yana Putin ile düzenli olarak görüştü, fakat somut bir başarı elde edemedi.

"RUSYA'YI PÜSKÜRTMEDEN MÜZAKERE MASASINA OTURMANIN BİR ANLAMI YOK"

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mihaylo Podolyak, devlet televizyonunda arabuluculuk hakkındaki bir soru üzerine, "Ukrayna Batı'dan yeni silahlar almadan ve Rus güçlerini mümkün olduğunca Ukrayna sınırlarından püskürtmeden Rusya ile müzakerelerde bulunmanın bir anlamı yok" dedi.

Ukraynalı milletvekili ve müzakere ekibinin bir üyesi olan David Arakhamia da, "Silahlı kuvvetlerimiz (yeni silahları) kullanmaya hazır... ve bence o zaman daha güçlü bir pozisyondan yeni bir görüşme turu başlatabiliriz" ifadelerini kullandı.