Güneydoğu Asya ülkesi Singapur'da maymun çiçeği vakası görüldüğünü açıklandı. Böylelikle bu salgın esnasında Uzakdoğu'da ilk defa maymun çiçeği tespit edildi.

Duvar’ın Channel News Asia'dan aktardığına göre, Singapur Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkede maymun çiçeği vakası tespit edildiği doğrulandı.

Açıklamada, İngiliz vatandaşı 42 yaşındaki hastanın uçuş görevlisi olarak 15-17 Haziran tarihleri arasında Singapur'da olduğu ve 19 Haziran'da ülkeye tekrar giriş yaptığı belirtildi. Uçuş görevlisine yapılan maymun çiçeği testinin dün pozitif çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Geçmişini silen Çelebi: Tweet'leri ağabeyim temizledi Geçmişini silen Çelebi: Tweet'leri ağabeyim temizledi

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi'nde tutulan hastanın sağlık durumunun stabil olduğu ve kendisiyle temas etmiş olabileceği tahmin edilen kişilerin takip sürecinin sürdüğü bildirildi.

Söz konusu hastanın, 14 Haziran'da baş ağrısı ve 16 Haziran'da ateş şikayetinde bulunduğu, semptomlar daha sonra geçmesine rağmen 19 Haziran'da derisinde dökülmeler meydana geldiği aktarıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, hastanın 19 Haziran gecesi telekonsültasyon yoluyla tıbbi yardım istediği ve daha detaylı araştırma için 20 Haziran'da Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi'ne nakledildiği belirtildi.

Maymun çiçeği bu salgında daha çok Avrupa'da görülürken, hastalık bildiren ülke sayısı 50'ye yaklaştı. Hastalıktan dolayı yılbaşından 15 Haziran'a kadar, DSÖ'nün onayladığı toplam 2 bin 103 vaka ve bir ölüm var.