Uzmanlar, sağlıklı ilişkinin anahtarının mutlu anılar olabileceğini öne sürdü. 245 kişiyle yapılan çalışmaya göre, romantik anılar, çiftler arasındaki bağı kuvvetlendiriyor.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, uzmanlar sağlıklı ve uzun ömürlü bir ilişkinin sırrının 'mutlu anılar' olabileceğini savundu. 

ABD Houston Üniversitesi’nden Adam Fetterman ve Kanada’daki Manitoba Üniversitesi’nden Nicholas Evans yaptıkları çalışmada ilk randevu, ilk öpücük ve düğünde yaşanan komik bir olay gibi anıların aslında bir ilişki için düşünülenden çok daha önemli olduğunu öne sürdü. 

DailyMail'de yayınlanan habere göre, uzmanlar "İlk öpücükte hissedilen kelebekleri ve samimiyeti hatırlamak, eşinizin bulaşık makinesini boşaltmadığı bir zamanı düşünmekten daha kolay. Romantik nostalji. Bireylerin yaşanan sorunlara rağmen partnerlerini neden sevdiklerini hatırlamaları, ilişkinin günlük hayal kırıklıkları için panzehir etkisi yaratabilir" ifadelerini kullandı.

245 kişiyle çalışan uzmanlara göre romantik anılar, çiftler arasındaki bağı kuvvetlendiriyor.

Çalışmadan elden edilen sonuçlara göre, katılımcıların romantik olarak daha nostaljik hissettikleri günlerde, partnerlerine daha bağlı oldukları ve ilişkileri hakkında daha iyimser oldukları ortaya çıktı.