Yeşil Sol Parti’nin Van’daki kadın mitingini takip etmek için alana giriş yapan Serhat News Genel Yayın Yönetmeni Sıddık Güler, Gazete Duvar Temsilcisi Kadir Cesur, ve Ruşen Takva polisler tarafından engellendi.

Alandan zorla ve darp edilerek çıkarılmak istenen gazeteciler için HDP’li vekiller araya girdi.

TAKVA: DÜNYADA HER YERE GİREBİLİYORUM, TÜRKİYE'DE GİREMİYORUM

Engellenen gazeteciler arasında yer alan Ruşen Takva, müdahalenin gerekçesi olarak polisin turkuaz basın kartını gösterdiğini söyledi.

Takva, bir gazeteci olarak Türkiye'de yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Van'da HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın mitingini takip etmek için geldiğimiz alanda önce turkuaz basın kartına sahip olmadığımız gerekçesiyle alan dışına itildik. Daha sonra gelen talimat üzerine alana geri alındık. Sonuçta alınacağımız alandan neden çıkarıldığımıza anlam vermek güç! Oysa benim sahip olduğum Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) basın kartıyla Mısır'daki piramitlere de, Paris'teki Eyfel Kulesi'ne de ücretsiz ve öncelikli girebiliyorum. Ama Türkiye'de miting alanına dahi giremiyorum"

TGS: DEVLETİN VERDİĞİ KART, GAZETECİLİĞİN ÖN ŞARTI DEĞİLDİR

Mitingde gazetecilere yönelik müdahaleye meslek örgütleri tepki gösterdi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası, (TGS) mitingde gazetecilere yönelik polis engeliyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Van’da miting takip eden Gazete Duvar Van Temsilcisi Kadir Cesur ile Serhat News'ten Sıddık Güler ve Ruşen Takva, Cumhurbaşkanlığı'nın basın kartını taşımadıkları gerekçesiyle sahne alanından yaka paça çıkartıldı. Devletin verdiği kart gazetecilik yapmanın ön şartı değildir!"

Öte yandan Serhat News, miting sonrasında çok sayıda gencin gözaltına alındığını duyurdu.

Kaynak: Artı Gerçek