"TATLI DİLE GÜLER YÜZE..."

İzmir Onur Yürüyüşü, İzmir, 2018

Türkiye'de bir çok etnik, ideolojik ve dini grup ötekileştirilip ayrımcılığa uğramaktalar: Kürtler, Aleviler, Çingeneler, sosyalistler, anarşistler... vs.

Bunların yanında cinsel yönelim ve/veya cinsiyet kimliklerinden ötürü ayrımcılığa uğrayan büyük bir grup da var: LGBTİ'ler... Sosyal, kültürel, ekonomi başta olmak üzere bir çok alanda ayrımcılığa uğrayan bu bireyler fiziksel, psikolojik, cinsel saldırıların ve nefretin öznesi durumuna getirilmekteler.

2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre "Türkiye'deki LGBTİ'lerin yüzde 30'u şehrin belirli bölgelerinde oturmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Toplu taşıma araçlarında tacize uğruyorlar. Çalışma hayatının her alanındalar ama yüzde 78'i işyerinde açık değil.

Türkiye’de LGBTİ bireyleri yüzde 35’i aylık gelirlerinin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğini belirtirken, yüzde 62’si yaşlılıklarıyla ilgili kendini güvende hissetmiyor. Yüzde 78’i çalışma hayatında açık değil. Yaşadıkları yerlerde kendilerini gizlemeden güvende olabilecekleri yerler yok, toplu taşımayı kullandıklarında tacize uğruyorlar…" (Kaynak: bianet)

Hayatlarının hemen her anında zorluklarla yaşayan LGBTİ'lerin polis şiddeti ve yasaklama girişimlerine karşı kendilerini en rahat ve özgürce ifade ettikleri an ise Onur Yürüyüş'leri.

Bu sene 6.sı düzenlenen İzmir Onur Yürüyüşü'nde yüzlerce lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel, intersex ve aseksüel birey bir araya geldi; hakları, aşkları ve özgürlükleri için yürüdüler.

Kimileri pankartlarla kimileri ses çıkararak kimi ise dans ederek seslerini duyurmaya çalıştı.

Video: Ka

Müzik: Neşet Ertaş

Remix: Kozmonot Osman

Haziran, 2018, İzmir