Sanatçı Ferhat Tunç, 28 Nisan Dünya Hasankeyf ve Sur İçin Küresel Eylem Günü vesilesiyle gittiği Diyarbakır'da Sur'u ziyaret etti. Tunç, Sur ziyaretinde Tahir Elçi anısına Dersim ağıdını okudu.

'SUR'DA YIKIM YAPAN, TAHİR ELÇİ'NİN DE KATİLİ...'

Tunç, Youtube sayfasında yayımladığı ağıdın öyküsünün Sur'da yaşananlarla örtüştüğünü belirtirken, şunları da söyledi: "Bu mekânda büyük bir yıkım yaşandı. Sadece insanlar ölmedi; insanlarla birlikte büyük bir tarih de yerle bir edildi. Sur'u büyük yıkımın merkezi haline getiren zihniyet aynı zamanda Tahir Elçi arkadaşımızın da katili bir zihniyettir. Tahir Elçi kadim bir kültürün yok edilmesine isyanını, Dört Ayaklı Minarenin önünde verdiği mesajlarla dile getirmişti. Ona acımadılar ve bu acımasızlık bu kadim kültürün büyük bir enkaza dönüşmesini beraberinde getirdi. Tahir Elçi'yi bir kez daha saygıyla anıyorum. Onun uğruna can verdiği bu kadim kültürün savunucusu olmaya devam edeceğiz."

ELÇİ'NİN SÖZLERİYLE BAŞLIYOR

Ferhat Tunç'un çıplak sesle seslendirdiği ağıdın videosu Tahir Elçi'nin şu sözleriyle başlıyor: "Biz bu tarihi bölgede, birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede, insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun, diyoruz."

TÜRKÇE SÖZLERİ

Ma Çhi Di adlı Kırmançki ağıdın Türkçe sözleri şöyle:

NELER GÖRDÜK (MA ÇHI Dİ)

Görüp görmediğimiz

Kahrı kalmadı dünyanın

Dertlerimiz ağır, çilemiz

Yaprak yaprak açılan defterlerce uzun

Kardeş, kardeş, kardeş

Uzak dursun bizden nadanların şerri

Ah kardeş, kardeş, kardeş

Uzak gitsin o günler bizden

Ya nasıl taşır zevalimizi

Buncasına seyirci kalan Tanrı

Sabi çocuklar idik

Yuvasından atılan yavru kuşlar misali

Dağıtıldı ocaklarımız

El kapılarında bırakıldık kimsiz, kimsesiz

Kardeş, kardeş, kardeş

Uzak dursun bizden nadanların şerri

Ah kardeş, kardeş, kardeş

Uzak gitsin o günler bizden

Ya nasıl taşır zevalimizi

Buncasına seyirci kalan Tanrı