Claudia 19 yaşında, genç, güzel ve seksi. Aynı zamanda yüzde 100 yapay zeka ürünü. Fotoğrafları Reddit’te yüzlerce dolara satılıyor. 

Rolling Stone dergisindeki bir habere göre, %100 yapay zeka ürünü Claudia adlı bir kadın karakterin çıplak fotoğrafları sosyal medya platformu Reddit’te yüzlerce dolara satıldı. Kullanıcılar Claudia’nın yapay zeka ürünü olduğunu keşfettiler ancak çoğu bir dijital kişi tarafından kandırılmaktan rahatsız olmadı.

Rolling Stone dergisi, Claudia'nın arkasındaki iki bilgisayar bilimleri öğrencisiyle röportaj yaptı. Öğrenciler, bir Reddit kullanıcısı tarafından gerçek kadınların fotoğraflarıyla 500 dolar kazanıldığını öğrenince şaka amaçlı bir yapay karakter oluşturduklarını itiraf ettiler. Diğer Reddit kullanıcıları hesabı ortaya çıkarana kadar Claudia'nın yapay zeka tarafından oluşturulan çıplak fotoğraflarını yaklaşık 100 dolar karşılığında sattılar. 

Reddit Post: https://www.reddit.com/r/Faces/comments/125ylxn/f19_feeling_pretty_today/?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3

"Bu kadar ilgi göreceğini düşünmemiştik."

Claudia'nın arkasındaki ekip, "Bütün hesabın aslında insanları yapay zeka resimleriyle kandırıp kandıramayacağını anlamak için bir test olduğunu söyleyebiliriz." diyerek motivasyonlarını açıkladı. Bu kadar ilgi göreceğini ve insanların bu fotoğraflar için bu kadar para ödeyeceğini düşünmemiştik. Aslında yaptığımız tıpkı Vtuber'lar gibi kendi karakterimizi oluşturmaktı” dedi. 

Claudia, yalnızca bir metin istemi kullanarak şaşırtıcı derecede gerçekçi görünen fotoğraflar oluşturmak için makine öğrenimini kullanan bir yapay zeka programı olan Stable Diffusion tarafından yaratıldı.