Dünya çapında 6.2 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgını Omicron varyantıyla yayılmaya devam ediyor

LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'ne polis engeli: Gazeteciler ve çok sayıda kişi gözaltında! LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'ne polis engeli: Gazeteciler ve çok sayıda kişi gözaltında!

Koronavirüsün en çok mutasyona uğramış türü olan Omicron varyantının ilk tespit edildiği ülkelerin başında gelen Güney Afrika’da yapılan bir araştırmanın sonucu, korona virüs salgını tehdidinin henüz bitmediğini ortaya çıkardı.

Yapılan araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan bilim insanları Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 isimli alt varyantlarının antikorları alt etmeyi başardığını duyurdu.

Sözcü'de yer alan habere göre, Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada koronavirüs geçirenlerin kan değerleri incelendi. Bilim insanları daha çok koronavirüs geçirenlerin Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 varyantlarına karşı antikor sağlamadığını tespit etti.

Kan değerlerini inceleyen uzmanlar, koronavirüs atlatmayı başaranların antikor üretme seviyelerinin yaklaşık 8 kat düştüğünü belirtti. Öte yandan korona virüs aşısı olanların yeni virüse karşı antikor seviyelerinin de 3 kat düştüğünü tespit etti. Bilim insanları korona virüsü atlatan hastaların yine de dikkatli olması gerektiğini söyledi.

'YENİ BİR DALGA GELEBİLİR'

Henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan araştırmayı yapan uzmanlar, 'Omicron’un BA.4 ve BA.5 varyantlarına karşı antikor seviyeleri çok düşük, özellikle aşı olmayan grubun semptom gösteren hastalığa karşı korunma ihtimali çok düşük' duyurusunu yaptı. Bilim insanları, “BA.4 ve BA.5’in potansiyel olarak yeni bir salgın dalgası yaratması ihtimali bulunuyor” öngörüsünde bulundu.

Paylaşılan sonuçlar, Omicron varyantının ilk görüldüğü Güney Afrika’da vaka sayılarının tekrar artmasıyla aynı zamanda geldi. Cumartesi günü ülkede 6527 insanda Covid-19 tespit edilmişti. Mart ayının sonunda ise ülkede 581 vaka vardı.