Yeşil Sol Parti Ankara milletvekili adayları, gazetecilerle bir araya geldi. Seçim çalışmalarının geldiği aşamaya ilişkin bilgi verilen buluşmada adaylar, Ankara’da 7 Haziran duygusunun yakalandığı ifade etti.

Adaylar dün Ekrem İmamoğlu'nun Erzurum mitinginde yapılan saldırıyı hatırlatarak seçimin ilk turda bitmesinin önemli olduğunu vurguladı.

'7 HAZİRAN SÜRECİNDEKİ DUYGUYU YAKALADIK'

Yeşil Sol Parti Ankara Milletvekili Adayı ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Emirali Türkmen, seçim çalışmaları sırasında seçmenlerin adayları tanıdığını ve tüm partilerin “Bir tarafta insan hakları ve demokrasi için mücadele edenler var bir tarafta da AKP’nin adalet bakanı olmuş, insanları cezaevine göndermiş kişiler aday” dediklerini aktardı.

Halkın adaylar arasındaki farkları gördüğünü ve bunun demokrasi açısından umut verici olduğunu kaydeden Türkmen, yürüttükleri seçim kampanyasının detaylarına dair de bilgi verdi. Ankara’da 7 Haziran sürecindeki duyguyu yakaladıklarını düşündüğünü ifade eden Türkmen, Ankara’nın üç bölgesindeki tüm kesimlerinden olumlu dönüş aldıklarını anlattı. Birinci bölgede geçen seçime göre daha iddialı bir noktada olduklarını düşündüğünü ifade eden Türkmen, partisinin milletvekili sayısının artacağını tahmin ettiklerini söyledi.

‘12 EYLÜL’DEN SONRAKİ SİYASİ GERİLİMİ EN YÜKSEK SEÇİM’

Seçim sürecinin gerilimli bir ortamda ilerlediğini ifade eden Türkmen, “Benim siyasi hayatımda 12 Eylül’den sonraki siyasi gerilimi en yüksek olan seçimlerden bir tanesi. Bu topluma da yansımış durumda. Toplum önemli ölçüde susuyor, tutumunu beyan etmiyor. Bu sandıklara çok pozitif bir biçimde yansıyacak gibi” şeklinde değerlendirme yaptı.

‘İÇİŞLERİ BAKANI DA MİLLETVEKİLİ ADAYI BİZ DE’

Seçim sürecinde Ankara’da bazı gerilimler yaşadıklarını aktaran Türkmen, “İçişleri Bakanı da milletvekili adayı, bütün polis emrinde. Biz de milletvekili adayıyız. Eşit rekabet yok. Seçimin demokratik bir yarış olduğunu kimse söyleyemez” dedi. Cumhur İttifakı tarafından gerilim üretildiği kanaatinde olduğunu ifade eden Türkmen, “Tüm yurttaşlar sandıkta sağduyu ile bu işi sonuçlandırmak istiyor” diye konuştu.

‘SAHADAN ALDIĞIMIZ VERİLER DEĞİŞİMİ İŞARET EDİYOR’

Ankara Milletvekili Adayı, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum’daki konuşması sırasında yaşananları hatırlatarak, “Dün yaşadığımız linç girişimi, tek adam yönetiminin değişmesi gerektiğinin göstergesi. Bu ilk turda cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bitirilmesinin önemine de işaret etmiş oldu. Görünen o ki, bu iktidar çeşitli provokatif yöntemlere başvurarak bunu devam ettirecek. Sadece Erzurum da değil. Dün Ayrancı’daki halk buluşmamızı keyfi biçimde engellediler. Yeşil Sol Parti’nin seçim bürolarına saldırılar olağan vaka hale geldi. Ama biz sahadan aldığımız verilerle değişimin olacağına inanıyoruz” dedi.

'TÜM HALKLARIN TEMSİLCİSİ OLMAYA ADAYIM'

Yeşil Sol Parti’nin Çerkez milletvekili adayı Metin Kılıç da “Çerkez bir aday olması gerçekten heyecan yarattı” diyerek, Avrupa’dan, Kafkasya’daki Çerkezlerden yoğun destek gördüklerini ifade etti. Kılıç, yalnızca Çerkezlere değil, tüm halklara dair sorunları dillendirmeyi hedeflediğini ve mücadelenin her alanında var olacağını kaydetti.

‘ANKARA İKİNCİ BÖLGE, İKTİDARIN KALESİ DEĞİL, BUNU GÖRDÜK’

Ankara ikinci bölgenin hafızasının bastırıldığını, ekonomik olarak da en çok zorluk yaşayan bölge olduğunu kaydeden Yeşil Sol Parti Ankara İkinci Bölge Milletvekili Adayı İhsan Seylan, şunları söyledi: “İkinci bölgede her konuda sıkışmış halklar var. Biz bu insanların sesi olmak üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu bölgenin iktidarın muhafazakar - milliyetçi mottosuyla iktidarın kalesi olduğu söylenir ama biz gördük ki kimsenin kalesi değil.”

'SAKİN OLMALIYIZ, HAKLIYIZ'

Seçim çalışmaları sırasında Ankara’da karşılaştıkları zorluklardan bahseden HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Ankara Emniyeti, bizi korumak, barışçıl gösterilerin hayata geçmesini sağlamak görevini hiçbir zaman yerine getirmedi. Bu tarzın devamını dün Erzurum’da da gördük. Mersin’de bizim arkadaşlarımızın arabası taşlanırken de gördük. Halkımıza mesajım şu olacak; sakin olmalıyız, biz haklıyız. Haklılığımız o kadar gerçek ki, bunu hep birlikte başaracağız. Türkiye’de değişim isteyen herkes bunu başaracak. Buna inanmalı hiçbir provokasyona gelmemeliyiz” diye konuştu.

‘AKP SOKAĞA ÇIKAMAZ DURUMDA’

Ankara Milletvekili Adayı Emirali Türkmen, seçim sürecindeki gerilimin nedenine yönelik soru üzerine, “Şu anda AKP sokağa çıkamaz durumda. Yurttaşa gidip ‘biz geldik, bize oy verir misiniz’ deme potansiyelini kaybetmiş görünüyor. Bundan dolayı da merkezi, karşıtlarına hakaret eden, bunu şiddet noktasına taşıyan, parti-devlet modeli ile de devletin tüm imkanlarını kullanan bir duruma dönüşmüş durumda” dedi.

‘KEYFİLİK HAT SAFHADA'

Seçim çalışmalarına yönelik baskılara ilişkin soruya da yanıt veren Türkmen, “Bu seçimlerde de soğukkanlılıkla bir kampanya yürütmeye çalışıyoruz. Ankara’da kamu görevlileriyle zaman zaman gerilim yaşıyoruz. Keyfilik hat safhada. Biz konvoy yaptığımızda durduruluyoruz ama başka bir partinin konvoyu 10 dakika farkla geçince durdurulmuyor. Dün Ayrancı’da çocuk şenliği yapak istedik. Polis yapamazsınız diye engelliyor. Bunlar son can çekişme halleri” dedi. Türkmen, Türközü’ndeki seçim bürosu açılışında polisler tarafından halay çekmenin seçim çalışması olmadığının ifade edildiği ve müziğin kapatıldığını da anlattı.

‘YEŞİL SOL KADROLARI, KILIÇDAROĞLU İÇİN MİLLET İTTİFAKI’NDAN DAHA YÜKSEK BİR PERFORMANSLA ÇALIŞIYOR’

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı üzerine bir soruya verdiği cevapta Türkmen, “Şöyle bir espri yaptım Millet İttifakı’nın adayına; Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi için Yeşil Sol kadroları ve gönüllüleri, Millet İttifakı’ndan daha yüksek bir performansla çalışıyor. Ağrı ve Van mitinglerine bakınca bunu görmek mümkün. Hatırlarsanız şu anda memleketteki tek adam ‘Kürt sorununu ben çözeceğim’ dediğinde Diyarbakır’da yüzbinler karşılamıştı. Şimdi de Kılıçdaroğlu ‘Kürt sorununu demokratik yollarla çözümünden yanayım bunun için çalışacağım’ dediği için Van’da yüzbinlerle Kılıçdaroğlu’nu destekledi’ ifadelerini kullandı.