Yeşil Sol Parti’nin Dersim’de düzenlediği seçim mitinginde, “inançlara eşitlik” mesajı verildi.

Mitinge Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Kürdistan Komünist Partisi temsilcisi Mustafa Korkmaz, PSK temsilcisi Mesut Tek, SMF temsilcisi ile Başak Demirtaş ve milletvekili adayı Ayten Kordu katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevilerden “tür” diye bahsetmesine Dersim’de yanıt veren Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Kürtler, Aleviler ve kadınlar var. Geçen gün sözcülerinden birisi bizlerden bahsederken ‘tür’ demiş. Alevilerden, Kürtlerden bahsederken tür diyor. Şuradan ifade edelim; sizin ferasetiniz Alevi halkının kadim inancını Kürt halkının kadim kimliğini anlamaya yetmedi, yetmeyecek. Bu kadim inanç sizi gönderecek. Bu kadim inanç sizi gönderecek” dedi.

Kalabalığa hitap eden Kılıçgün Uçar’ın konuşmasından öne çıkan başlıkla şöyle:

“Seçime sayılı günler kaldı. Bir kaybedenler korosu var, hepiniz duyuyorsunuz, dinliyorsunuz. Mevcut tek adam rejiminin bütün sözcüleri sahada, dillerinde sadece biz varız. Kürtler, Aleviler ve kadınlar var. Geçen gün sözcülerinden birisi bizlerden bahsederken ‘tür’ demiş. Alevilerden, Kürtlerden bahsederken tür diyor. Şuradan ifade edelim; sizin ferasetiniz Alevi halkının kadim inancını Kürt halkının kadim kimliğini anlamaya yetmedi, yetmeyecek. Bu kadim inanç sizi gönderecek.

“DEVLET SİZDEN KURTULUYOR”

Kaybedeceklerini çoktan anladılar. Tek adam rejiminin küçük ortağı Balıkesir’de söz kuruyor. Bunlar diyor sandıktan alsa alsa ya müebbet hapis cezası alırlar ya da vücutlarına mermi alırlar. Devlet elden gitti diye söyleniyorlar. Aslında devlet sizden kurtuluyor. Devlet sizsiz bir devlet olacak. Gidecek olan bir devlet var, o da Devlet Bahçeli’nin kendisi. Bu devlet, bu ülke bizimle demokratikleşecek.

“HAKİKATLERİN ARAŞTIRILMASI GEREK”

Yeşil Sol Parti Meclis'te güçlü olmak durumunda. Neden? Dersim Katliamı’nın halen daha yüzleşilmesi, araştırılması gereken hakikatleri var. Yeşil Sol Parti’nin Meclis'te güçlü olması demek, Türkiye’de gerçek bir yüzleşme ve hakikat komisyonunun kurulması demek.

“KADIN BAKANLIĞI KURACAĞIZ”

Kadın katliamları, kadın cinayetleri AKP-MHP iktidarı döneminde tavan yaptı. 7186 kadın bu iktidar döneminde katledildi. Faillerinin hepsi cezasız kaldı. Biz diyoruz ki, kadınlara hiçbir hizmet, hiçbir koruma sunmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yerine kadınların söz kurduğu, kadın mücadelesinin yürütüldüğü, kadın kazanımlarının korunduğu bir Kadın Bakanlığı kuralım. Kendi bakanlığımızı kurmaya var mısınız sevgili kadınlar?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tekçi bir gömlek giydirilerek oluşturuldu. İlk kuruluşunda hepimiz kurucu özneyiz. Ama 100 yıl boyunca hepimiz inkar edildik, yok sayıldık. Şimdi bu cumhuriyetin demokrasiyle buluşması, Demokratik Cumhuriyet’in kurulması gerekiyor. Meclis'te güçlü bir Yeşil Sol Parti aynı zamanda bu cumhuriyetin her birimizi tanıması ve demokratikleşmesi demek.

“İNANÇ HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI KURACAĞIZ”

Çocuklarımız, Alevi gençlerimiz zorunlu din dersleri ile karşı karşıya. Diyanet, Türkiye’de bir fetva bakanlığı gibi çalışıyor. Türklüğün ve Sünniliğin bütün konfor alanlarını yaratan, dışında kalan halkları ve inançları inkar eden bir fetva bakanlığı. Biz Yeşil Sol Parti olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı yerine, İnanç Hizmetleri Başkanlığı ifade ettik. En çok saldırdıkları başlıklardan biri de bu. Bu ülkede sadece Sünniler yaşamıyor. Birçok inanç yaşıyor. Bu inançlara eşit yaklaşmayan bütün zihniyetler kaybetmek zorunda. Yeşil Sol Parti ile birlikte bütün inançları yaşatmaya var mısınız?

“BU BİR İNANÇ KATLİAMI”

Yine AKP iktidarı döneminde uzun zamandır yürüttüğü bir çalışma var. Kendi Kürd'ünü, kendi Alevi'sini yaratmaya çalışıyor. En son Alevi inancını Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlamak için bir çalışma yaptı. Bu bir inanç katliamı. Çünkü AKP-MHP iktidarına, faşizme, gericiliğe, halkları yok sayan bu zihniyete karşı en güçlü mücadeleyi yürüten Alevilerdir. O yüzden zapturapt altına almaya çalışıyorlar. Türkiye siyasetinin 72 millete aynı nazarla bakan bir felsefeye ihtiyacı var. Bunu hep birlikte inşa edeceğiz.

“FLÖRT SİYASETİ YAPMIYORUZ”

Çok kısa bir süre kaldı. Saldırılarla karşı karşıyayız. Tarsus’ta seçim aracımıza ve 5 arkadaşımıza saldırı oldu. Yine Erzurum’da da bir saldırı oldu. Tek adam rejiminin kadın sözcülerinden biri diyor ki HDP ile flört ederseniz bu saldırılar mubahtır diyor. Bunu söyleyen bizi temsil ettiğini iddia eden bir kadın bakan. Ne HDP’nin kendisi ne de Yeşil Sol Parti flört siyaseti yapıyor. Biz özgürlük siyaseti, kadın siyaseti, demokratik siyaset yapıyoruz. Flört siyaseti sizin eseriniz. Kimlerle flört siyaseti yapıyorsunuz. Kadın ve çocuk düşmanı cemaat ve tarikatlarla, emek düşmanı 5’li çeteyle, doğa düşmanı yerli ve yabancı şirketlerle flört yapıyorsunuz. Bu ülkeyi savaş ülkesi haline getirdiniz, savaş tüccarları ile flört yapıyorsunuz. Sadece iktidarda kalmak istemenizin tek sebebi, toplum ve insanlık dışı bu flört ettiğiniz alanlara verdiğiniz sözler. Biz halkımız ile birlikte Yeşil Sol Parti olarak, gümbür gümbür geliyoruz. Biz geliyoruz, siz gidiyorsunuz. Biz kazanacağız, siz kaybedeceksiniz.”

Kaynak: Kısa Dalga