Mehmet Göcekli / Demokrat Haber

Depremim yerle bir ettiği Hatay’da yıkık binalar arasında, hayatını kaybeden ve başka kentlere göçen ve eksilen nüfusa rağmen zor da olsa seçim çalışmaları yapılıyor bugünlerde. HDP’nin de içinde yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı seçimlere Yeşil Sol Parti çatısından giriyor ve Hatay’da da iddialı. Yeşil Sol Parti Hatay 1. Sıra adayı Samandağlı Kerem Nalbant iyi bir sonuçla Antakya’nın meclisteki sesi olacağına inanıyor. Kerem Nalbant ile seçime yönelik gelişmeleri konuştuk…

FvY3BZDXwAUNAwJ

Sizi tanıyabilir miyiz?

1975 Yılında Samandağ’da doğdum. 2000 yılında HADEP ile başlayan siyasi hayatım Yeşil Sol Parti ile devam etmekte. Erzurum Atatürk üniversitesi Yerel Yönetimler Bölümü’nden mezun oldum. Siyasi hayatıma bugüne kadar çok tecrübe sığdırdım. Evliyim ve iki çocuğum var.

FvXi6IvWIAE7iYF

Seçim bölgenizin yerel sorunları hakkında çözüm önerileriniz nedir?

Hataylı olduğum ve 24 yıldır burada aktif olarak siyaset ile ilgilendiğim için buranın sorunlarına fazlasıyla hakimim. Bu sorunların giderilmesi için Meslek Odaları, STK’lar ve halkımız ile iş birliği yapıp birlikte çözüm üretip hayata geçireceğiz. Örneğin; 6 Şubat depreminin yarattığı mağduriyetlerin giderilmesi hususunda çözüm odaklı yaklaşımlarım olacak. Depremden kaynaklı yurttaşlarımızın kaybettikleri evleri ve iş yerlerinin bir bedel alınmaksızın onarılıp kendilerine teslim edilmesi için mücadele edeceğiz. Kentin tarihi dokusunu ve kültürel zenginliğini esas alan yeniden yapılanmasına yönelik çaba sarf edeceğiz. 11 yıl evvel Suriye’ye yapılan uluslararası müdahaleden dolayı sınırın her iki yakasında da yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi noktasında çaba sarf edeceğiz. Ayrıca kentimizin coğrafi, tarihsel ve kültürel yapısını gören bir yerden orta ve uzun vadede başta inanç turizmi ve diğer coğrafi yapısından kaynaklı turizm ve tarımın canlanması hususunda projeler üreteceğiz. Sonuç olarak toparlamak gerekirse bir milletvekilinin yapması gerektiği gibi milletin vekili olacağım ve halkımızın refahı için mücadele edeceğim.

FvoFhBiWYAM3TFb

Seçim bölgenizde hedefiniz nedir? Seçmenlerden talebiniz nedir?

Bize oy veren vermeyen herkese ulaşmak, herkesin hayatına olumlu anlamda dokunmak istiyorum. Seçmenlerden talebim ise Yeşil Sol Parti’nin felsefesine, barışçıl, demokratik ve insan odaklı çözüm projesine güçlü bir destek sunmalarıdır. Hayat felsefemiz; birlikte üretmek, birlikte başarmaktır.

Fvvrcu-WwAMM9zb

Seçilirseniz özellikle yoğunlaşacağınız bir alan var mı?

Yukarıda sıraladığınız konu başlıklarının tümü gelip Kürt sorunundaki anti demokratik, çözüm karşıtı dayatmalara çarpıyor. Zaten başta Kürt meselesine demokratik barışçıl çözüm ürettiğimiz anda insan haklarından tutun kadın, gençlik, tarım ve ekonomik meseleler noktasında olabildiğince ülke mesafe alacak. Amacım çözüme hizmet edecek toplumsal barış ikliminin yaratılmasına hizmet etmek.

FviQI33X0AEplwr

21 yıllık Ak Parti ve Erdoğan iktidarı nasıl bir Türkiye yarattı? Bu iktidarın yarattığı toplumsal algı nasıl değişir dönüşür?

21 yıldır Akp’nin yarattığı Türkiye prototipi ne yazık ki dünyadan soyut, kendi ekseni etrafında sürekli dönmeyi marifet zanneden, çok dar bir azınlığın servetlerine servet katarken toplumun ezici bir çoğunluğunu açlık ve yoksulluk sınırının altında bir yaşama mahkum bıraktı. Eğitimde, sağlıkta, ekonomide, tarımda ve diplomaside liyakatsiz kadroları görev başına getirerek adeta yüz yıllık cumhuriyet birikimlerinin içini boşaltmıştır. Bu iktidarın yarattığı toplumsal algının değişmesi ise; Eğitimde demokratik, özerk, bilimsel politikaları esas alan farklılıkları tehdit olarak görmeyen tüm farklılıkları zenginlik olarak addedip kendilerini özgürce ifade edebilecekleri demokratik bir anayasa ile mümkündür.

Yeşil Sol Parti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldı. Siz bireysel olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemleri duruşu ve kendisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mesele birey meselesi değildir. Mesele sistem meselesidir. Tek adam sisteminin değiştirilip dönüştürülmesi hususunda Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçiş süreci diye ifade ettiğimiz sürece katkı sunacağını düşünüyorum.

Depremin üzerinden 3 aydan fazla bir zaman geçti Hatay’da son durum nedir ihtiyaçlar nedir son sürece dair bilgi verebilir misiniz?

Depremin 4. ayına girmiş durumdayız. Ancak toplumun ihtiyaçlarının ilk günkü gibi aciliyetini hissettirdiğini gözlemlemekteyiz. Başta barınma, beslenme, temiz suya erişim hijyen malzemeleri ve gıda ürünlerine erişim noktasında problemler yaşanıyor. Toplumun çoğunluğunun beklentisi deprem ile birlikte kaybettikleri başta evleri ve iş yerleri olmak üzere inşa edilip kendilerine teslim edilmesi. Bu hayatı bir nebze normalleştirir ve yaraların sarılmasına katkı sunar. Aksi takdirde başta STK’lar, siyasi partiler ve gönüllülerin yaptıkları yardımlar orta ve uzun vadede insanların sorunlarını çözmez, sadece günü kurtarır.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Hatay, hepimizin kentidir. Kadim bir kenttir. Tarihiyle, kültürel yapısıyla bir sürü medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 7 kez depremde yıkılmış kendi küllerinden kendini yeniden inşa etmeyi başarmıştır. Şimdi de halkımızla dayanışarak başaracağız. Bundan hiç kimsenin bir tereddütü olmasın. Antakyalı halklarımıza çağrımdır; 14 Mayıs seçimleri bizim için tarihi bir önem atfediyor. Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar Akp ve Mhp iktidarının yarattığı bu tahribatları ortadan kaldırıp kentimizi yeniden inşa etmek için gelsinler söylenecek sözlerini Antakya’da söylesinler. 8. Kez yıkılan kentimizin inşasına katkı sunsunlar. Birlikte Değiştireceğiz. Birlikte Başaracağız.