MHP’li Yıldız, yargıya yol gösterdi: Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığı sona erdi, kamu davası açılabilir MHP’li Yıldız, yargıya yol gösterdi: Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığı sona erdi, kamu davası açılabilir

Mardin’nin Nusaybin ilçesi Dicle Mahallesi Can sokakta 31 Aralık 2022 tarihinde yöresel kıyafet giyen B.K.  ile Hüseyin G., özel harekat polisleri tarafından darp edilmesine dair görüntülerin yayınlanması sonrası başlatılan soruşturma tamamlandı. Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında özel harekat polisleri Ali A., Fatih Ş., Naim K. ve Murat Y. hakkında iddianame hazırlanarak, Nusaybin Asliye Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. Mahkemenin kabul ettiği iddianamede, 4 polisin “Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle silahla basit yaralama” suçundan cezalandırılması talep edildi.

‘KIYAFETİ ELEŞTİREREK SALDIRDI’

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, iddianamede olay; “Mağdurlar B.K. ve Hüseyin G.’nin Nusaybin ilçesi Dicle mahallesi Can Sokak üzerinde yöresel kıyafetleri giyinik vaziyette yürüdükleri, şüpheli Murat Y. sevk ve idaresindeki 47 A 1200 plaka sayılı zırhlı polis aracının mağdurların yanında durduğu, bu esnada aracın ön yolcu koltuğundan şüpheli Fatih Ş.’nin, aracın arka kısmından şüpheliler Ali A. ve Naim K.’nin şoför Murat Y. ile birlikte araçtan indikleri, şüpheli Ali A.’nın mağdurların kıyafetlerini eleştirerek mağdurlara saldırmaya başladığı, diğer şüpheliler Fatih Ş. ve Murat Y. da şüpheli Ali A. ile birlikte mağdurlara saldırdıkları, mağdur Hüseyin'i kafa atmak ve tekme ile vurmak suretiyle, mağdur B.k.’yi tekme atmak ve sağ dizinin üzerine silah ile bastırmak suretiyle darp ettikleri, diğer şüpheli Naim K.’nin de bu esnada gözcülük yaptığı” ifadeleriyle anlatıldı.

Savcılık 4 polisin de ayrı ayrı cezalandırılmaları talebinde bulunurken, polislerin “fikir ve eylem birliği içerisinde tekme atmak ve silahtan sayılan cisim ile bacağına bastırmak suretiyle iştirak halinde silahla basit nitelikte yaraladıkları” tespitinde bulundu.