Yüksekova'daki mahallelere dönük ağır silahlar ve havanlarla gerçekleştirilen, en az 4 kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin de yaralandığı saldırının ardından halk yeniden barikatlarını oluşturdu. Sokağa çıkma yasağını dinlemeyerek evlerinden çıkan binlerce kişi, mahallelerini korurken, saldırıda evlerine havan ve roket isabet eden yurttaşlar katliamdan nasıl kurtulduklarını anlattı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Orman, Kışla ve Mezarlık mahallelerine yönelik dün gece saat 23.30 sıralarında havan topu destekli onlarca zırhlı araç eşliğinde yapılan saldırının ardından ilçede gerginlik sürüyor.

Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) yer alan habere göre, ilçeye girişler Hakkari yol ayrımındaki Yeniköprü askeri kontrol noktasında engellenirken, ilçe girişinde de özel harekat kontrol noktasında ve Cengiz Topel Caddesi girişinde engelleniyor. Sabah saatlerine kadar kurşun yağmuruna tutulan Orman, Kışla ve Mezarlık mahallelerinde halkın bekleyişi sürerken, zaman zaman patlama sesleri duyuluyor. Sokağa çıkma yasağına aldırmayan halk 7'den 70'e cadde ve sokaklara barikat kurdu, çevre köylerden de yürüyerek mahallelere gelen halkın bekleyişi sürüyor.

Cumhuriyet Mahallesi'nde de kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk binlerce yurttaş sokak başlarında nöbet tutuyor. Polis özel harekata ait zırhlı araçlar zaman zaman Cengiz Topel Caddesi'nde dolaşarak, halka biber gazları ile saldırıyor. Yine ilçe semalarında da savaş uçağı, Heron ve helikopter hareketliliği yaşanıyor.

ÖLÜMDEN DÖNDÜLER

Sabah saatlerinde polisler tarafından atıldığı iddia edilen roketin isabet ettiği Orman Mahallesi'ndeki üç katlı evde katliamın eşiğinden dönüldü. Çatıya isabet eden ve yangına neden olan patlamanın ardından buraya akın eden yurttaşlar alevleri güçlükle kontrol altına alabildi. Patlama anını anlatan ev sahibi Firuz Açıkel, "Dün gece panzerler mahalleye girdiklerinde ilk önce mahalleyi gaza boğdular. Biber gazından sonra roket ve gerçek mermiler ile rastgele evimizi taramaya başladılar. Yoğun gazdan dolayı babam ve kardeşlerim fenalık geçirip bayıldılar. Onları zorla aşağıya taşıdık. Atılan bir roket de evimize denk geldi. Savaşa girmiş gibi sağı solu tarıyorlardı. Fakat karşılarında çatıştıkları kimse de yoktu. Hiçbir karşılık olmadan ateş etmeye devam ettiler. Evde yangın çıktığında eşyaları evin dışına attık ve kendi imkanlarımız ile ateşi söndürdük. Barış sürecinde huzurlu bir ortam vardı ve rahatlıkla her yerde gezebiliyordu. Şimdi bir huzurumuz kalmadı. Biz barış ve huzur istiyoruz artık" diye anlattı.

İMAMIN EVİNE HAVAN TOPU İSABET ETTİ

Yine aynı eve yaklaşık 500 metre uzaklıkta bulunan iki katlı bir eve de askeri kışladan atılan havan topu isabet etti. Evin çatışından girerek yatak odasına isabet eden ve buradan da yan odalara kadar devam eden havan topu nedeniyle Hz. Ali Cami İmamı İbrahim Akdoğan yatak odasında yaralandı. Ev havan patlaması nedeniyle harabeye dönerken, ev eşyalarının parçalandığı görüldü. Havan topunun evlerine isabet etmesinden hemen önce namaz kılmak için alt kata inen Akdoğan'ın eşi Rezbar Akdoğan, büyük şok yaşadıklarını dile getirdi. Patlamayla birlikte evlerinin yıkıldığını sandıklarını dile getiren Akdoğan, ambulansı aradıklarını, ancak mahalleye gelemeyecekleri cevabı aldıklarını aktardı. Komşularının yardımıyla buldukları bir araçla güçlükle eşini Yüksekova Devlet Hastanesi'ne yetiştirdiklerini söyleyen Akdoğan, "Silah sesleri yankılandığında namazımı yarıda kestim. Yaralı eşimi dışarıya çıkardığımız zaman bile silahlar ile evimiz taranıyordu" dedi.