Yunanistan'ın çeşitli kentlerinde cumartesi günü 61 orman yangını meydana geldi. Söz konusu yangınların biri, başkent Atina yakınlarındaki bir sahilde çıktı.

İtfaiye, yangını kontrol altına almayı başardı.

Cumartesi günü Atina'da hava sıcaklığı 36 derece olarak ölçülürken, aynı zamanda sert rüzgarlar da yaşandı.

İtfaiyenin aktardığı bilgilere göre, Ano Voula banliyösünde yangının yol açtığı duman nedeniyle yüzlerce yurttaş tahliye edildi. Çok sayıda evi hasara uğratan yangında, ilk verilere göre yaralanan olmadı.

17 Ağustos Depremi'nin 23. yıl dönümünde, hayatını kaybeden binlerce kişi anılıyor 17 Ağustos Depremi'nin 23. yıl dönümünde, hayatını kaybeden binlerce kişi anılıyor

Yangın söndürme çalışmalarında yaklaşık 300 itfaiye çalışanı, 65 araç, 2 helikopter ve 2 uçak yer aldı.

YUNANİSTAN YAZ YANGINLARINA HAZIRLANIYOR

Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Savunma Bakanı Hristos Stilianides, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, "İklim değişikliği nedeniyle bu yaz çok zorlu geçecek" diye konuştu.

Yunanistan, 2021 yazında da orman yangınlarıyla mücadele etmişti. O dönemde Atina'nın kuzeyindeki ormanların önemli bir kısmının yanı sıra en büyük ikinci Yunan adası olan Euböa (Eğriboz) Adası'ndaki ormanların dörtte biri kül olmuştu. Çok sayıda Avrupa ülkesinin itfaiyeleri, yangın söndürme çalışmalarına destek olmak üzere Yunanistan'a gitmişti.

Ülkede bu yaz patlak vermesi olası orman yangınlarıyla mücadele etmek üzere, Almanya ve beş diğer Avrupa ülkesinin itfaiyelerinin Yunanistan'da konuşlandırılması planlanıyor.

Söz konusu yardım programı, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse ediliyor.