Yunanistan’da son saatlerde başka eğitim kurumlarında da cinsel saldırı ve taciz ifşaları ve iddiaları gündeme geldi

Yunanistan’da Olimpiyat sporcusu Sofia Bekatorou'nun ardından gündeme gelen cinsel saldırı ve cinsel taciz açıklamaları yeni bir boyut kazanıyor.

Başarı sporcu Bekatorou'nun cinsel saldırıya uğradığını açıklamasının ardından pek çok kadın, maruz kaldıkları şiddet, cinsel saldırı ve cinsel taciz vakalarını kamuoyuyla paylaşmaya başladı.

Duvar’dan Nikolaos Stelya’nun haberine göre, yeni ifşaların ışığında Yunanistan’daki adli makamlar harekete geçti.

ÜNİVERSİTEDE CİNSEL TACİZ

Yunan basınının aktardığına göre, Aristoteles Üniversitesi Rektörü Profesör Nikos Papaioannou, üniversitenin üç eski öğrencisinin iki emekli profesörü cinsel tacizle suçlaması üzerine savcılığa bilgi verdiğini açıkladı.

Yunanistan’ın kamusal haber ajansı ANA-MPA'ya yaptığı açıklamada Papaioannou, “Üniversiteyle ilgili herhangi bir davanın derinlemesine soruşturulması ve faillerin sorumlu tutulup cezalandırılması için adaletin müdahalesini resmen talep ettim” açıklamasında bulundu.

Aristoteles Üniversitesi’nin iki eski öğrencisi, mezunların Facebook'ta düzenlediği kapalı bir forumda, üniversitenin felsefe bölümünden emekli bir profesör tarafından cinsel saldırıya uğradıklarını açıklamıştı.

Saldırıya uğradıkları sırada 20 ve 22 yaşlarında olduğu kaydedilen adı açıklanmayan kadınlar, kimliği açıklanmayan profesörün notlarını tartışmak üzere ofisinde düzenlenen toplantılarda kendilerine karşı müstehcen eylemlerde bulunduğunu ifşa etti.

Saldırıya maruz kalan kadınlardan birisi, 'sadece öğretim görevlisi olduğu için' müdahale edemeyeceğini ancak 'kendisine inandığını' söyleyen genç bir erkek profesöre anlattığını ettiğini söyledi. Bir başka eski kadın öğrenciyse aynı üniversitenin jeoloji bölümünde 'tanınmış' bir profesör tarafından cinsel tacize uğradığını ifşa etti.

Yunanistan’da son saatlerde başka eğitim kurumlarında da cinsel saldırı ve taciz ifşaları ve iddiaları gündeme geldi.

İstanbul’da Onur Yürüyüşü’ne valilik engeli: Metro ve füniküler kapalı İstanbul’da Onur Yürüyüşü’ne valilik engeli: Metro ve füniküler kapalı

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Söz konusu ifşalar altın madalya sahibi tanınmış Olimpiyat sporcusu Sofia Bekatorou'nun 21 yaşındayken Yunan Yelken Federasyon'nun (HSF) üst düzey bir üyesi tarafından cinsel saldırıya uğradığını açıklamasından sonra gündemde yer bulmaya başladı.

Bekatorou, 2000 Sidney Olimpiyatları'na hazırlanırken 1998 yılında HSF'den üst düzey bir üyesi tarafından cinsel saldırıya uğradığını açıklamasının ardından Atina'da bir savcı tarafından ifade vermeye davet edildi.

Soruşturma, iddia edilen suçun zaman aşımı nedeniyle kovuşturulmamasına rağmen başlatıldı. Adli makamlar saldırıya uğrayan diğer kadınların da davayla ilgili benzer olayları ortaya çıkarmalarını talep ediyor.