Yılın ilk çeyreğinde 23,6 milyar dolar cari açık verildi Yılın ilk çeyreğinde 23,6 milyar dolar cari açık verildi

En düşük emekli aylığının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilmesi için kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yasal düzenleme yapılması ve düzenlemenin ardından zamlı aylıkların nisan ayında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Seçim öncesi ekonomik olarak 'toparlanma' mesajı vermek isteyen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün (22 Mart) katıldığı televizyon programında en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltildiğini açıkladı.

Açıklamanın ardından gözler, söz konusu kararın uygulanması için Meclis'te yapılacak yasal düzenlemeye çevrildi.

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi yönündeki kararın ilerleyen günlerde yasalaşması ve zamlı aylıkların nisan ayında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Söz konusu artıştan, EYT düzenlemesiyle emekli olanlarla beraber emeklilerin yarısından fazlası yararlanacak.

BAYRAM İKRAMİYELERİNDE DE ARTIŞ BEKLENİYOR

Maaş zammı kararının ardından gözler, bayram ikramiyelerine yöneldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yaptığı alternatif çalışmalarda, emeklilere 'Ramazan ve Kurban bayramlarında' 1100'er lira olarak verilen ikramiyelerde de artışa yer verilirken bu konuda da ilerleyen günlerde adımların atılacağı öğrenildi.

Bununla birlikte, en düşük emekli aylığındaki artışın ardında kamuoyunda 7 bin 500 liranın üzerinde olan aylıklarda da düzenleme yapılması beklentisi oluşmaya başladı.